31.8 C
İstanbul
23 Temmuz 2024
Renticar Araç Kiralama

Hava Filtresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Otomotiv DünyasıHava Filtresi Bakımı Nasıl Yapılır?
Okuma Süresi: 2 dakika

Hava filtresi, motorun doğru şekilde çalışmasını sağlar ve bu sebeple aracın en önemli parçaları arasında yer alır. Motora giden hava temizlenmesini sağlayan hava filtreleri, belirli bir süre sonra temizlenmeye ihtiyaç duyar çünkü motora giden hava temizlenmezse motorda arıza ortaya çıkabilir. Araçların hava filtresi bakımı ne zaman ve nasıl yapılır sorusunu soranlar için bugün sizlere bu soruya cevap olacak bir yazı hazırladık.

Hava Filtresi Nasıl Temizlenir?

Belirli kullanım süresinden sonra hava filtresinin değişmesi ya da temizlenmesi gerekmektedir. Çünkü az önce de söylediğimiz gibi eğer temizlenmezse veya yenisiyle değiştirilmezse motora giden oksijen temiz olmaz ve motorda arızaya sebep olabilir veya motorun fazla yakıt yakması durumu gözlenebilir. Bu sebeple de motor güç kaybeder.

Hava filtreleri kolaylıkla su ile temizlenebilen parçalardır. Herkes temizliğini rahatça yapabilir. Peki temizliği nasıl yapılır?

  1. Öncelikle hava filtresini araçtan çıkarmak gereklidir. Ön kaputu açarak filtre kısmından hava filtresini çıkarabilirsiniz.
  2. Filtreyi aldıktan sonra temizleyicinin filtrenin üzerine bolca sıkılması gerekmektedir. Temizleyiciyi sıktıktan sonra iyice etki etmesi için bir süre beklenmesi gerekmektedir.
  3. Yaklaşık 15 dakikalık bir sürenin ardından soğuk su ile temizleyicinin hava filtresi üzerinden arındırılması gerekiyor.
  4. Temizleme işlemi tamamlandıktan sonra hava filtresini araca geri yerleştirmeden önce filtrenin iyice kuruması gerekmektedir. Tamamen doğal şekilde kurutulması gerekir yani kendiliğinden kuruması en iyi yöntemdir. Kurutma makinesi gibi yöntemler genellikle önerilmez çünkü bu tarz yöntemler filtreye zarar verebilir.
  5. Tamamen kuruduktan sonra da filtrenin yağlama işleminin tamamlanması gerekmektedir. Bunun için hava filtresine uygun yağları tercih edebilir ve sprey formunda olanlarla hava filtresinin tamamını yağlayabilirsiniz.
  6. Son olarak hava filtresini ön kaputtaki yerine tekrar koyabilirsiniz.

Hava filtresini temizlemeyi artık biliyoruz. Peki hava filtresi ne zaman değişir ya da ne zaman temizlenmeye ihtiyaç duyar? Bu soruların cevabına da kısaca bir bakalım.

Hava filtresinin değişme sürecinin genel bir süresi yoktur. Aracın kilometresine göre değişebilir. Genellikle hava filtrelerinin değişmesinin ya da temizlenmesinin süresinin aracın 10.000 km sonrasında olması öneriliyor. Dizel araçlar için de bu durum 15.000 km olarak söyleniyor.

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler