23.7 C
İstanbul
20 Haziran 2024
Renticar Araç Kiralama

Gaziantep Mutfağından Lezzetler

GastroGaziantep Mutfağından Lezzetler
Okuma Süresi: < 1 dakika


Türkiye’nin en zengin mutfağı olarak da bilinen Gaziantep mutfağı, damaklarımızı şenlendiren lezzetleriyle bu söylemi kanıtlar hâlde. Kendilerine has sulu yemeklerden çorbalara birçok farklı çeşit yemeği bulunan Gaziantep mutfağının hayranı da bir o kadar fazla. E neymiş bu kendine hayran bırakan Gaziantep yöresel yemekleri? Hızlıca bir göz atalım.

Herkesin Bir Kez de Olsa Duyduğu: Beyran Çorbası

Lezzeti dillere destan bir çorba olan beyran, bir gece çorbacıya yolunuz düştüyse mutlaka tattığınız bir çorbadır. Çorba mı desek sulu et yemeği mi desek… İsteğe göre dana ya da kuzu eti kullanılır. Pirinç, et suyu, iç yağı ve sarımsak ile devam edilir. Bol acısı da lezzetine lezzet katar.

Sizce Hangi Yöreninki Daha Güzel? İçli Köfte

Birçok yörede farklı yapılış tarzları olan içli köftenin Gaziantep mutfağında da ayrı bir lezzeti vardır. Özellikle özel günlerde yapılması tercih edilir. Peki siz en çok hangi yörenin içli köftesini yemeyi seviyorsunuz?

Düğünlerin Vazgeçilmezi: Yuvalama

Gaziantep kültüründe düğünlerin olmazsa olmazı olan yuvalama çorbası başka birçok özel günde de görenlerin iştahını kabartır. Bayram sabahları sofraya mutlaka konan yuvalama çorbasının nohutlu ve nohutsuz iki versiyonu vardır. Sizce hangisi?

Hiç Duydunuz mu? Şıhıl Mahşi

Her ne kadar ismi biraz değişik gelse de şıhıl mahşi bir kabak dolmasıdır. Fakat normal kabak dolmalarıyla karıştırmamanızı öneririz! İç harcında bolca fıstık, sivri biber ve kıyma bulunan bu kabak dolması sıcak servis edilir ve yanında eşlikçisi sarımsaklı yoğurt mutlaka yer alır.

İçinde Patlıcan Bulunan Bir Yemeğin Kötüsü Olur mu? Alinazik

Közlenmiş patlıcanın lezzetine lezzet kattığı yumuşacık eti, altında mis gibi yoğurdu ve ekmeği… Yazarken ağzımız sulandı desek yalan olmaz.

Okurken canı çekenler, Gaziantep’te değiliz diye üzülmeyin. RentiCar’ın web sitesine girin, bütçenize en uygun en konforlu arabalardan istediğinizi kiralayın ve Gaziantep seyahatinizin tadını çıkarın!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler