23.7 C
İstanbul
20 Haziran 2024
Renticar Araç Kiralama

Kocaeli’de Ne Yenir?

GastroKocaeli'de Ne Yenir?
Okuma Süresi: 2 dakika


Kocaeli Lezzet Turu


İstanbul’un kapı komşusu, Marmara Bölgesi’nin en önemli sanayi şehri, bir taraftan doğa, bir taraftan tarih, bir taraftansa az bilinen ancak çok değerli bir gastronomi hazinesi Kocaeli’de, damağında uzun yıllar iz bırakacak güzellikte lezzetlerin saklı olduğunu biliyor muydun? İyi yemek için yol kat etmekten çekinmeyenlere, yolu Kocaeli’ye düşenlere, hafta sonu kaçamağı tavsiyelerimizi takip edenlere, Kocaeli’de tadılacak en özgün lezzetlerden bir seçki hazırladık.

Pişmaniye


İzmit denince akla ilk gelen 3 şeyden 3’ü de pişmaniyedir desek abartmış olmayız. Tarihin en eski tekniklerinden biriyle üretilen, ülkemizde bilinen geçmişi 17. yüzyıla kadar uzanan pişmaniye, şehrin en ikonik ve tabii ki en tatlı imgesi. Şekerin alabileceği en leziz form olan pişmaniyeyi, günlük, taze ve “yerinde” deneyimlemeyi ihmal etmeyin.

Pişkin Simit Fırını


İzmit, Kocaeli’nin merkez ilçesi ve birçokları için şehrin adının önüne geçen bir isim. İzmit dendiğinde akla gelen ilk lezzet pişmaniye ancak yalnızca yerlilerinin bildiği, tadan kimsenin bir daha vazgeçemediği bir lezzet daha var: İzmit simidi. Benzerlerine kıyasla bir parça daha kalın, mutlaka kavruk ve çıtır çıtır İzmit simidi, şehrin hemen her noktasındaki seyyar tezgâhlarda bulunsa daYürüyüş Yolu’nda yer alan Pişkin Simit Fırını bu lezzetin en iyi adresi.

Tarihî Kapanönü Çarşısı – Köfteci Behçet


Kokoreç, dürüm ve köfte… Bu küçük çarşının eşsiz lezzetleri, bir çırpıda bu şekilde sıralanabilir. Her biri alanının en iyilerinden olabilecek kadar iddialı bu lezzetleri deneyimleyebilmek için çarşıyı erken ziyaret etmeniz gerekebilir. Örneğin, bu lezzetler arasında en önemlisi olan Köfteci Behçet, 1925 yılından beri hizmet veriyor ve mekânı öğle servisinden sonra açık bulmak pek mümkün olmuyor.

Dayıcım Büfe – Piknik Büfe


Şehrin bir diğer ikonik lezzet durağı da Dayıcım Büfe. Mini hamburgerleri ve sosislisi, şehir sakinleri arasında efsane olan büfenin bir diğer rakibi Piknik Büfe. Bir sosisli, bir limonata, belki bir yengen ya da ıslak hamburger sipariş edin ve her birini keyifle yedikten sonra kendinizi “Peki, bizim bugüne kadar yediklerimiz neymiş?” diye kendinize sorarken yakalayın.

Daha Önce Duymadığınız Lezzetler


Kocaeli için gizli bir gastronomi cenneti demiştik. Çünkü adını daha önce duymadığınız, başka yerde kolayına rastlayamayacağınız, bir kez tattığınızdaysa bir daha vazgeçemeyeceğiniz birçok farklı lezzet, bu şehirde yer alıyor. Bakalım, aşağıdakilerden kaçını daha önce duydunuz ya da tattınız.

Cızlama


Bir nevi krep olan cızlama, klasik krepten farklı olarak mayalı bir hamura sahip ve özellikle Kocaeli’nin köylerinde çokça yapılıyor. Yol üstü lezzetleri olarak deneyimleyebileceğiniz cızlama, bu anlamda şehrin “yerlisinin” bildiği zenginliklerden biri.

Mancarlı Kandıra Pidesi


Balkan muhacirlerinin çokça yer aldığı şehirde, pide, börek vb. hamurişlerinin sıra dışı örneklerine rastlamak mümkün. Bunlar arasında yine şehre özgü bir lezzet olan mancarlı pide, mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden.

Umaç Çorbası


Umaç Çorbası, Kocaeli’de özellikle kış aylarının vazgeçilmezlerinden. Ustalık gerektiren, iyisini yediğinizde vazgeçilmezlerinizden olacak kadar iddialı bu lezzeti tatmadan dönmemenizi tavsiye ederiz.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler