23.7 C
İstanbul
20 Haziran 2024
Renticar Araç Kiralama

Hava Yastığı Nedir? Tamiri Nasıl Yapılır?

Otomotiv DünyasıHava Yastığı Nedir? Tamiri Nasıl Yapılır?
Okuma Süresi: 2 dakika

Otomobillerin sürüş esnasındaki en iyi olması gereken özelliklerinden biri güvenlik önlemleridir. Araçların bu açıdan her zaman üst düzey güvenlik özelliklerine sahip olmaları gerekmektedir çünkü sürüşte her zaman önemli olan can güvenliğidir. Hava yastığı, İngilizce ismiyle airbag de bu güvenlik önlemlerinin başında gelir. Hava yastığı nedir, ne işe yarar, bozulursa tamiri nasıl yapılır gibi soruları olanlar için sizlere bu yazımızda hava yastığı konusunda genel bilgiler veriyoruz. O zaman buyurun bir göz atalım.

Hava Yastığı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Hava yastığı, sürüş esnasında araçtaki kişilerin can güvenliğini sağlamak ve güvenli bir sürüş yapabilmek adına belirli bir basınç ile araç içerisine yerleştirilmiş bir güvenlik önlemidir. Kaza anlarında kişilerin yara almadan korunmasını sağlar. Özellikle de ani kafa çarpmalarını engeller. Çalışma prensibi her araç için değişiklik gösterebilir.

Hava Yastığı Nerede Bulunur?

Her araca göre değişiklik gösterebilir fakat genel olarak araçların ön kısımlarında iki adet, koltukların yan kısımlarında iki adet, ön kapıların üst kısımlarında da iki adet şeklinde konumlanır.

Hava Yastığı Hangi Durumlarda Etkinleşir?

Araç içindeki kişileri korumak adına tasarlanmış olan hava yastığı, sürüş esnasında aracın önden veya arkadan hızlı bir darbe alması sonucu kendiliğinden açılır. Bu sistemde tüm hava yastıkları birden açılır. Fakat yeni sistemlerde araç hangi taraftan darbe aldıysa o taraftaki hava yastığı açılır. Küçük darbelerde açılmaz. Darbenin 20-25 km civarı olması sonucunda etkinleşir.

Hava Yastığı Patlaması veya Hava Yastığı Arızası

Hava yastığı birçok sebepten patlayabilir veya arızalanabilir. Darbeler sonrasında açılma yaşandığında patlayabilir. Patlama işlemi darbenin hızına göre değişebilir.

Hava yastığı arızalanması sonucunda hava yastığı kaza anında geç açılabilir veya açılmayabilir ve bu güvenlik açısından epey kötü bir durumdur. Gösterge paneli üzerinde de hava yastığı işaretini görebilirsiniz. Sensöre gelen etkileşimin fark edilmemesi hâlinde bu işaret gösterge panelinden düşer ve hava yastığı mekanizması kendini kapatır. Arızalı hava yastığı ile yola çıkılırsa cezai işlem uygulanır.

Hava Yastığı Nasıl Tamir Edilir?

Hava yastığı patlaması sonucu maalesef hava yastığı tamiri sağlanamaz. Fakat hava yastığı mekanizmasının arızalanması durumunda uygun servisler tarafından tamir sağlanabilir. Bu tamir zor bir iştir o yüzden böyle bir şey yaşanırsa aracınızı güvendiğiniz bir servise götürmenizi öneririz.

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler