23.7 C
İstanbul
20 Haziran 2024
Renticar Araç Kiralama

İlk Kez Deneyecek Olanlar için Kampa Gitmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hobi – Lifestyleİlk Kez Deneyecek Olanlar için Kampa Gitmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
Okuma Süresi: 2 dakika

Daha önce hiç kamp yapmamış ancak bu deneyimin bir parçası olmayı arzu edenler için en zoru ilk adım. Nereden başlayacağını bilmekse yolu yarılamak anlamına geliyor. Uygun bir araç kiralayıp doğru lokasyonu seçerek başlamanız gereken yolculuğun geri kalanında size yardımcı olacağını düşündüğümüz birkaç küçük ama önemli detayı sıraladık. Özellikle zorlu kış aylarında, hafta sonunuzu doğayla iç içe geçirmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Yalnızca kampı değil, yolu ve yolculuğu da planlayın!

Hangi rota, hangi güzergâh, yol üstü yapılacak alışverişler, en yakın konaklama alternatifleri, restoranlar, acil durumda ulaşılabilecek benzin istasyonu, sağlık merkezi gibi noktalar… Tüm bunları, yola çıkmadan önce belirleyip, planlayıp, hem kamp deneyiminizi daha güvenli hale getirebilir hem de yol boyu görülebilecek birçok güzelliği, tadılacak birçok lezzeti kaçırmadan hafta sonunuzu dolu dolu geçirebilirsiniz.

Doğru kamp çadırı seçmek

Doğru iklim ve hava şartları için özel olarak tasarlanmış bir çadır seçmek mühim. Bu çadırı nasıl kuracağınızı öğrenmekse en önemlisi. Eğer hiç deneyiminiz yoksa mutlaka bolca pratik yapıp kendinizden emin olduktan sonra hareket edin ya da deneyimli kampçıların da etrafta olduğundan emin olduğunuz, görece daha kolay bir lokasyon tercih edip işinizi sağlama alın.

Kampta yanınızda olması gereken en önemli eşyalar

Kibrit, çakmak, çıra gibi ateş yakma konusunda olmazsa olmaz araçları mutlaka ama mutlaka yedekleriyle birlikte su geçirmez poşetlere koyarak çantanıza ekleyin. Ateş, doğada yaşamla ölüm arasındaki ince çizgiyi teşkil edecek kadar önemlidir, bunu asla unutmayın. Ateş yakabilecek durumdaysanız büyük ölçüde güvendesinizdir ancak tabii ki güvenlik önemleri bunlarla bitti sanmayın.

Çadırınızda kullanmaya uygun bir ısıtıcı, iklim koşullarına uygun yapıda ve konforlu uyku tulumları, termal içlik, çorap, battaniye gibi yine ısınmanızı sağlayacak tüm araç ve gereci, güvenilir yerlerden inceleyip danışarak temin edin. Tabii ki doğru kıyafet seçimi de bir bu kadar önemli. Su ve ısı geçirmez özellikte kıyafetler tercih etmeye özen gösterin.
Dayanıklı gıda malzemeleriyle birlikte bolca su, kamp boyunca yetecek kadar değil, artacak kadar olacak şekilde bagajınızdaki yerini alsın.

Elektronik eşyalarınız için yedek bataryalar, powerbank’ler, şarj kabloları hazır olsun. Ek aydınlatma araçları ve bu araçlar için pilleri de hazır etmeyi unutmayın. Eğer ıssız bir konumda, kolayca geri dönemeyeceğiniz ve mahsur kalma riskinizin olabileceği bir yer tercih ediyorsanız işaret fişeği, düdük, fosforlu kıyafetler gibi önlemlere yer vermeniz de yine güvenli bir kış kampı için oldukça önemli detaylar.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler