19.7 C
İstanbul
27 Mayıs 2024
Renticar Araç Kiralama

İstanbul Adaları Tanıyalım

Keşfetİstanbul Adaları Tanıyalım
Okuma Süresi: 2 dakika

Kısa bir vapur yolculuğu sonrasında ulaşabileceğiniz Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada’da nasıl vakit geçirebilirsiniz konusuna değinmek istedik. Adalar, her mevsim cazip olsa dahi sıcak havalarda daha çok ziyaretçi ağırlar. Kış aylarında ise adalar yalnızca adalılara kalır.

Birlikte adalara bir göz atalım.

Büyükada Rehberi

Adanın sakinliğini doyasıya çıkarmak isteyenler için Lunapark adı verilen meydandan tepeye doğru tırmanıp Aya Yorgi’ye çıkmak çok keyifli olacaktır. Bir şeyler yemek istediğinizde ise mevsiminde taze balık yiyebilirsiniz. Özellikle Prinkipo, adanın en iyi restoranlarından biridir. Kahvaltı etmek isteyenler için ise Sinek Kafe açık ara farkla en lezzetli kahvaltıyı sunuyor. Ve sıra konaklamaya geldi, eğer adada kalmak isterseniz Splendid Palace Hotel tartışmasız harika. Beş çayı severlerin de uğrak noktası olan otel, pazar günleri brunch büfesi ile de öne çıkıyor.

Heybeliada Rehberi

Heybeliada, doğal güzelliği ile herkesi büyüler. Kuşbaşı bakıldığında heybeye benzetildiği için buraya Heybeliada ismi verilmiştir. Çamlarının bol oluşu vesilesiyle birçok tüberküloz hastasının tedavisi adada yapılmıştır. Adalara gidip bir yüzsem diyorsanız en iyi tercih Heybeliada olacaktır. Plajları bakımından diğer adalardan daha çok seçeneğe sahiptir. Ve sıra ne yesem sorusuna geldiğinde Barbayani restoranı tercih edebilirsiniz. Oldukça geniş meze çeşitlerine sahip olan restoranın menüdeki diğer alternatifleri de çok beğeniliyor. Heybeliada’da konaklamak isterseniz birçok butik otele sahip olan adada ilk tercih Perili Köşk’ten yana oluyor.

Burgazada Rehberi

Önceleri ismi Pyrgos olan ada, zaman içinde Burgaz’a dönüşmüştür. Adalılar denize genel olarak Klüp’te girmeyi tercih ederlerken dışarıdan gelenlerin çoğu ise Kalpazankaya’da denize girmeyi tercih ediyor. Tarih boyunca ada birçok ünlüye de ev sahipliği yapmıştır. Garip akımının öncülerinden Sait Faik Abasıyanık bunlardan biridir. Yazarın yaşadığı köşk artık bir müze ve siz de ziyaret edebilirsiniz. Peki artık bir şeyler yemek istiyorsanız sahil boyu balıkçılardan herhangi birini tercih edebilirsiniz. Hepsi birbirinden güzel ve taze lezzetlere sahip. Eğer tatlı bir şeyler atıştırmak istiyorsanız da iskele karşısındaki, milföylü pastasıyla adını duyuran Ergün Pastane’ye uğrayabilirsiniz. Konaklama için ise Burgazada Öğretmenevi çok tercih edilir fakat rezervasyon için erkenden davranmanızı öneririz.

Kınalıada Rehberi

Konum olarak İstanbul’a en yakın adadır. Kınalıada diğer adalara kıyasla oldukça küçük bir adadır. Adanın yemek yiyebileceğiniz en gözde mekânı Jash Restaurant’tır. Bir de mutlaka tadına bakmanız gereken başka bir lezzet ise Ömer Usta dondurmacısının lezzetli doğal dondurmalarıdır. Adada yapabileceğiniz en keyifli etkinlik ise denize girmek olsa gerek. Ayrıca Hristo Manastırını da görmenizi tavsiye ederiz. Adaya gidip kalmayı planlıyorsanız da Kınalıada Butik Otel’de keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Her ada size başka zevkler tattıracaktır. Mutlaka hepsine fırsat vermenizi öneririz. Keyifli geziler.

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler