18.3 C
İstanbul
23 Nisan 2024
Renticar Araç Kiralama

İstanbul’da Doğayla Bütünleşebileceğiniz Az Bilinen Yerler | Kare As

Hobi – Lifestyleİstanbul’da Doğayla Bütünleşebileceğiniz Az Bilinen Yerler | Kare As
Okuma Süresi: 3 dakika

Gri tonun ağırlıkta olduğu metropolde, yeşile ve maviye zaafı olanların İstanbul’da doğayla bütünleşebileceği yerler bu listede!

İstanbul’da doğayla iç içe olmak isteyen ancak bunu eyleme dökmek isterken kendine sürekli uzun rota çizmek zorunda kalan başta beyaz yakalılar olmak üzere birçok insan var. Haftanın yorgunluğunu atayım derken daha da yorulanlar, uzak rotaları geniş bir tatil programında değerlendirmeyi uygun buluyorlar. Gelin biz bu işe bir çözüm bulalım. Hem yorulmayın hem de yeşile ve maviye doyun!

“Rota Oluşturuldu!”

1- Esenceli KöyüKöye gelmeden çok fazla bilinen ve sosyal medyada reklamı iyi yapılan yerler olduğu için çoğu kişinin tercih listesinde alt sıralarda yer alan, Ömerli Barajı’nın yanında, su sesi, kuş cıvıltıları ve yeşilin her tonu ile sizleri selamlayan Esenceli Köyü, İstanbul içinde gidebileceğiniz en iyi rotalardan biri olacaktır.

Yürüyüş için arazisi elverişli olan bu köyde güzel bir yürüyüş yapabilir ayrıca barajda balık tutabilirsiniz. Kamp yapmak istiyorsanız Esenceli Köyü tam aradığınız yer. Sessiz, sakin, güvenli ve elverişli arazisi sayesinde kamp yapmaya fazlasıyla uygun. Çadırınızı güzel bir konuma kurduktan sonra manzaranın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Baraj

2- Emirli Köyü

İstanbul Pendik ilçesine bağlı olan Emirli Köyü, çok fazla adı duyulmayan kamp alanlarından biri olarak dikkat çekmektedir. Doğanın tüm güzelliklerini tadabileceğiniz bu köyde çadırınızı kurabileceğiniz oldukça geniş alanlar bulunmaktadır.

Ömerli Barajı’nın kollarından biri geçtiği için güzel bir manzara sunan Emirli Köyü’nde balık tutmak da oldukça keyiflidir. Öyle ki; sırf balık tutmak için bile burayı tercih eden insanlar bulunmaktadır. Merkeze uzak olduğu için market alışverişlerinizi önceden yapıp ekipmanlarınızı eksiksiz listelemenizde fayda olacaktır.

Beykoz

 

3- Küçük Malatra Koyu

Kafa dinlemek isteyenler için biçilmiş kaftan! Adeta Akdeniz koylarını andıran Küçük Malatra, bakir doğasıyla gidenleri mest ediyor. Yemyeşil ağaçların arasından süzülerek kıyıya doğru ilerlediğinizde sizleri berrak Karadeniz suları selamlıyor olacak. İstanbul’un kuzeyinde saklanan bu koyda huzur dolu bir zaman geçirebilirsiniz.

Her güzel şeyin tatlı bir ceremesi de vardır elbet. Toplu taşımayla ulaşımın olmadığı koya özel araçlarla gidebiliyorsunuz. Özel araçlarınızı da en fazla 2 km yakına park edip ağaçların arasından tatlı bir yürüyüşün ardından kamp alanına ulaşabilirsiniz.

Orman-2

4- Bozhane Köyü

Beykoz’un şirin bir mahallesinde yer alan Bozhane Köyü, İstanbullular tarafından çok bilinmeyen bir yer olarak dikkat çekmektedir. Doğası ve manzarasıyla sizi bambaşka yerlere götürecek olan Bozhane Köyü, arazi koşulları ve köy halkının sıcakkanlı tavırları nedeniyle albenisini artırıyor.

Orman-1

Göl kenarında çadırınızı kurup balık tutabilir, arazide yürüyüş yapabilir hatta arkadaşlarınızla civarda bulunan paintball işletmelerinde keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Toplu taşıma tercih edecekseniz, Beykoz’dan 137 numaralı otobüs hattı, Çekmeköy’den ise 138 numaralı otobüs hattı ile köye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Not: Kamp ateşi yakarken çevremize zarar vermemeye özen göstermeliyiz. Kamp alanı etrafında ormanlık alanlardan gelebilecek hayvanlara karşı korunmak için ateşinizi kontrollü bir şekilde diri tutmayı unutmayınız. Huzurunuz bol olsun 🙂

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler