20.4 C
İstanbul
23 Nisan 2024
Renticar Araç Kiralama

İstanbul’da İz Bırakan Önemli Mimarlar

Keşfetİstanbul’da İz Bırakan Önemli Mimarlar
Okuma Süresi: 2 dakika


Konu İstanbul’un mimarisi ise onlardan söz etmemek mümkün değil. Sanat tarihinde ve mimarlıkta Osmanlı mimarisinin 19. yüzyılına damga vurmuş mimarlık tarihimizin efsane ailesi. Osmanlı devletinin hassa mimarları: Balyan Ailesi.

Balyan Ailesi Kimlerdir?

Kayserili bir Ermeni ailesi olarak bilinen Balyan Ailesi 18. ve 19. yüzyıllar arasında İstanbul’un nadide eserlerine imza atmışlardır. Art arda dört kuşak baba, oğul ve kardeşler olarak hemen hemen bütün bireyleri Osmanlı devletinde saray mimarları olarak görev almışlardır. Üstelik Osmanlı tarihinin ilk hassa mimarı olması unvanını da taşırlar. Kirkor Balyan ve Senekerim Balyan ilk kuşaktır. İkinci kuşak ise Kirkor’un oğlu Garabet Balyan’dır. Osmanlı döneminin son döneminde inşa edilen saray, cami, köşk, kışla, hastane vb. eserlerin birçoğunu kendileri tasarlamışlardır. Balyan Ailesi’nin genel olarak kullandığı mimari üslup ise Osmanlı klasik dönem mimari üslubu ve Türk barok mimari üslubunun karışımıdır.

İstanbul’daki Önemli Eserleri

Dolmabahçe Sarayı

Balyan Ailesi’nin şüphesiz en bilinen eserlerinden biri olan Dolmabahçe Sarayı, Garabet Balyan ile Nikoğos Balyan tarafından Barok mimari üslubu kullanılarak tasarlanmıştır. 1843 yılında yapımına başlanmış olan sarayın, 1856 yılında yapımı tamamlanmıştır.

Çırağan Sarayı

Gördüğümüzde dış heybetinden büyülendiğimiz Çırağan Sarayı da Balyan Ailesi’ne aittir. Mimarlığını Nikoğos Balyan, mühendisliğini ise Sarkis Balyan ve Hagop Balyan üstlenmiştir. Balyan Ailesi’nin İstanbul’da bıraktığı adeta bir iz olan Çırağan Sarayı aynı Dolmabahçe Sarayı gibi Barok mimari üslubu ile tasarlanmıştır. 1863 yılında yapımına başlanmış olan sarayın 1867 yılında yapımı tamamlanmıştır.

Ortaköy Cami

Ortaköy’deki nefis boğaz manzarasına eşlik eden Ortaköy Cami var sırada. Günümüze Ortaköy semtinin simgesi ve Ortaköy’de buluşma noktası hâline gelmiş olan cami Sultan Abdülmecit tarafından Mimar Nikoğos Balyan’a yaptırılmıştır. 1853 yılında inşa edilmiş bu görkemli cami, Neo Barok mimari üslubunun güzel bir örneğidir.

Kuleli Asker Lisesi

Deniz manzarasına eşlik eden bir diğer önemli mimari yapı ise Kuleli Asker Lisesi’dir. Sultan Abdülhamit döneminde Garaber Amira Balyan tarafından tasarlanmıştır.

Galatasaray Üniversitesi

Galatasaray Üniversitesi, bir diğer adıyla Galata Sarayı, 1871 yılında Mimar Sarkis Balyan tarafından tasarlanmıştır.

Siz yeni keşiflere açılırken, RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler