19.7 C
İstanbul
27 Mayıs 2024
Renticar Araç Kiralama

Marmara Bölgesi’ndeki En İyi “Hiking Rotaları”

Hobi – LifestyleMarmara Bölgesi’ndeki En İyi “Hiking Rotaları”
Okuma Süresi: 2 dakika

Doğayı adımlamaya hazır mısınız? Kelime anlamı olarak “doğa yürüyüşü”demek olan hiking, özellikle pandemi sonrası popülaritesi artan en keyifli ve sağlıklı aktivitelerin başında geliyor.

En basit tanımla, doğada, daha önceden belirlediğiniz rotaya sadık kalarak, gün içinde ihtiyaç duyacağınız tüm malzemeleri yanınıza alıp bir yürüyüş parkurunu tamamlamak olarak özetlenebilen hiking, farklı zorluk derecesinde güzergahlar tercih edilerek spor ve macerayı bir araya getiren keyifli bir aktivite olarak öne çıkıyor.

Şehrin çok yakınında, bir-iki saatlik mesafede yer alan, son dönemin en gözde hiking parkurlarına gelin birlikte göz atalım.

Erikli Yaylası Parkuru

Hiking

Doğal güzelliği ile herkesi büyüleyen, Yalova’nın Çınarcık ilçesine bağlı Erik Yaylası Doğa Yürüyüş Parkuru, Marmara Bölgesi’nde yaşayan insanların en sevdiği hiking rotalarından biridir.  14 kilometrelik parkurun etrafı sit alanı olarak ilan edilmiştir. Şelaleri ve doğanın resmi kıyafeti olan yeşil renginin zerafeti sizleri fazlasıyla büyüleyecektir. Yaz aylarında yürüyüşe kısa bir ara verip şelalede yüzerek serinlemeyi unutmayın.

Serindere Kanyonu Parkuru

Serindere Kanyonu Parkuru

Kocaeli’nin Başiskele bölgesinde yer alan Serindere Kanyonu, 10 kilometrelik bir parkura sahiptir. Ortalama 4 saatte tamamlayabileceğiniz parkurun bazı geçiş noktalarında karşı tarafa geçmek için suya girmek durumunda kalabilirsiniz. Orta derece zorluk seviyesine sahip olan kanyonun parkur içindeki 150 metrelik tünelin sonu, aynı zamanda parkurun bitiş çizgisi olarak kabul edilmektedir. Rotanıza eklemenizi mutlaka tavsiye ederiz.

Sülüklü Göl Parkuru

Sülüklü Göl Parkuru

Güzellikler şehri Bolu’ya bağlı Mudurnu ilçesinde yer alan parkur, Sülüklü Göl Milli Parkı’nda yer alan yürüyüş alanının içinde yer almaktadır. Benzersiz doğası ve doğal güzellikleriyle doğaseverlerin hayran kalacağı parkur, 14 kilometre uzunluğundadır. Zengin ağaç çeşitliliğinin içinde, göl kıyısında temiz havayı içinize çeke çeke yürümenin tadına varacağınız parkur, ortalama 5 saatte yürünebilir.

Kazandere Parkuru

Kazandere Parkuru

İzmit’te Kazandere Köyü’nde yer alan Kazandere Yürüyüş Parkuru, 9 kilometre uzunluğunda orta derece zorlukta bir parkur olarak dikkat çekmektedir. Kazandere gölünün kıyısında ve köyün içinde yer alan parkur, köy ortamını seven insanların sıklıkla tercih ettiği rotalar arasında yer almaktadır. Bazı noktalardan geçmek zor olduğu için yanınızda dağcılık malzemelerinizi getirmenizde fayda olacaktır.  Bu arada yürüyüşe başlamadan önce köyde bulunan mağarayı gezmenizi de öneririz.

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler