19.5 C
İstanbul
27 Mayıs 2024
Renticar Araç Kiralama

Mersin Günübirlik Lezzet Rotaları

GastroMersin Günübirlik Lezzet Rotaları
Okuma Süresi: 2 dakika


Türkiye’nin yemek kültürü açısından dünyadaki yerini hepimiz çok iyi biliyoruz. Urfa, Gaziantep, Adana, Hatay ve daha nice illerimiz mutfaklarıyla dünyaya adını duyurmuş bulunmakta. Mersin mutfağı her ne kadar bu saydıklarımız kadar isim yapmış olmasa bile, içerisinde en az diğerleri kadar lezzet şöleni bulundurmaktadır. Bir sahil kasabası olan şehir, Adana, Antep, Hatay gibi lezzetleriyle ünlü illere yakınlığı sebebiyle çok çeşitli bir yemek kültürüne sahiptir ve bu sayede ziyaretçilerine bir lezzet şöleni yaşatır.

Biz de bu yazımızda Mersin’in popüler lezzetlerinin popüler mekânlarını sizin için inceledik. Ancak hak verirsiniz ki Mersin için “en’ler” listesi yapmak biraz zor. Bu sebeple kendi favorilerimizden oluşan bir liste hazırladık. Mersin için listede olmayan sizin favorileriniz varsa lütfen bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Memoş Tantuni
Her ne kadar birçok çeşit ağız sulandıran lezzeti olsa da Mersin deyince akla ilk gelen lezzet mutlaka tantunidir. Ufakça doğrandıktan sonra haşlanan daha sonra da sacda kavrulan etler ekmeğin ya da lavaşın içine konulur. Genellikle her ısırıkta üzerine limon sıkılarak yenir. Memoş Tantuni mekânı da hiç şüphesiz Mersin’e gidenlerin tantuni yemek için mutlaka tercih ettiği bir yerdir. Memoş Tantuni’nin bir özelliği de etleri kuyruk yağında kavurmasıdır. Özellikle Mersinliler kuyruk yağı konusunda ikiye ayrılmış durumda. Siz de Mersin’e gidip iki çeşit tantuniyi de tadarak fikrinizi belirleyebilirsiniz. Her ikisini de çok seveceğinize eminiz.

Adres: Turgutreis Mah. Silifke Cad. Müftü Köprüsü Mevkii Mersin

Dondurmacı Halil
Tantuniden sonra akla gelen diğer bir Mersin lezzeti de şüphesiz cezerye. Dondurmacı Halil; dondurma, cezerye, kerebiç ve diğer pastane ürünleriyle de neredeyse dünyaya ün salmış bir yer. Özellikle cevizli ve fıstıklı olarak 2 çeşidini ürettiği cezerye, Mersin’in en iyisi. 1960’tan bu yana süregelen hikâyesiyle Mersin’in sembolü haline gelmiş. Mersinliler dışında da Mersin’e ziyarete gelenlerin mutlaka uğradığı bir mekân. Sizin de bir gün Mersin’e yolunuz düşerse Dondurmacı Halil’e uğrayıp özellikle lezzet bombası cezeryelerini ve diğer çok lezzetli ürünlerini tatmadan dönmeyin.

Adres: Kiremithane, Silifke Cd. 33010 Akdeniz/Mersin

Mersin’in başlıca lezzetlerinden size bahsettik. Tabii ki bu işletmeler dışında önereceğimiz bir işletme daha var. Mesela Mersin’in ünlü lezzeti kerebiçi Dondurmacı Halil dışında Kerebiççi Oğuz’da da tadabilirsiniz. Bazı ziyaretçiler Dondurmacı Halil’i seçerken bazı ziyaretçiler de bu konuda Kerebiççi Oğuz’u seçiyor. Siz hangisinden tatmış olursanız olun, ikisine de bayılacağınızı biliyoruz.

Adres: Barbaros Mah. Nevit Kodallı Cad. Özçelik Apt. 2/A Yenişehir, 33330 Merkez/Mersin

Siz yeni keşiflere açılırken, RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler