31.8 C
İstanbul
23 Temmuz 2024
Renticar Araç Kiralama

Türkiye’deki Ekstrem Sporlar

Hobi – LifestyleTürkiye'deki Ekstrem Sporlar
Okuma Süresi: 3 dakika


Heyecanı Uçlarda Yaşa: Türkiye’deki Ekstrem Sporlar


Ekstrem sporlar diğerlerine kıyasla daha fazla risk ve zorluk içerir. Özel malzemelere ve iyi bir kondisyona ihtiyaç duyulan bu sporlar, adrenalin tutkunlarının vazgeçilmezidir. 90’lı yıllarda ünlenen ekstrem sporların çerçevesi geniş olmakla birlikte doğa sporlarıyla da çok ortak yönü vardır.

Monoton tatillerden sıkıldıysanız farklı bir deneyim arıyor ve hayatınıza heyecan katmak istiyorsanız ekstrem sporlar tam size göre.

Gelin, heyecanı doruklara çıkaran sporlara ve en çok nerelerde yapıldığına bir göz atalım.

Rafting-Artvin


Rafting, debisi ve akış hızı yüksek akarsularda, raft denilen botlarla yapılan bir ekstrem spordur. Delice akan suların üzerinde devrilmemek için ekipçe bir mücadele verilir. Bu ekipler en az 4, en çok 12 kişi olur. Afrika’daki Zambezi Nehri’nden sonra raftinge en uygun nehir Artvin’deki Çoruh Nehri’dir. Ülkemizdeki en zor rafting nehridir. Ayrıca ülkemizde Rize, Antalya, Muğla, Düzce ve Tunceli’de de bu sporlar yapılır.

Rüzgâr Sörfü-Alaçatı


Rüzgâr sörfü, tek bir yelkenle hareket eden yüzer bir tahtayla yapılan bir yelken sporudur. Bu sporda kişi, başka hiçbir yelkenlinin yapamayacağı serbest ekstrem hareketleri yapabilir ve yüksek hızlara çıkabilir.

Ülkemizde, rüzgâr sörfü deyince aklımıza ilk olarak Alaçatı gelmektedir. Bu sporu sevdiren ve öğreten birçok okula da sahip olan Alaçatı, bu sayede yerli ve yabancı turist çekmektedir.

Muğla, Balıkesir, Çanakkale gibi illerde de bu spor yapılabilir.

Bungee Jumping-Antalya


Adrenalin patlaması yaşamak isteyenlerin aklına ilk gelen ekstrem sporlardan birisidir. Bungee jumping, bir mekanizmaya ve esnek bir ipe bağlı olarak yüksekten atlama şeklinde yapılır. Kaliteli ekipmanlar kullanıldığı ve profesyonel koşullarda gerçekleştirildiği takdirde risksizdir. 

Türkiye’nin değişik illerinde bungee jumping yapılabilir. Bu spor için doğal kanyonlardan ya da özel vinç platformlarından faydalanılır. Eğer siz de heyecan arayanlardansanız Antalya, Muğla, İstanbul ve İzmir’de bu sporu yapılabilirsiniz.

Serbest Paraşüt-İzmir


Gökyüzü dalışı ya da serbest paraşüt olarak adlandırdığımız bu ekstrem spor, adrenalini en üst seviyelere çıkarıyor. Ortalama 4000 metre yükseklikte uçan bir uçaktan atlamayı içeren bu spor için eğitim, gerekli ekipman ve uzmanlar olmazsa olmaz. Düşüş hızının 200 km’ye çıktığını düşünürsek heyecanı doruklarda yaşamak isteyenler için gayet uygun bir spor. Eğitimden önce sağlık kontrolleri de şart. Eğer eşsiz bir heyecan yaşamak istiyorsanız düşünmeyin ve harekete geçin. İnanılmaz bir deneyim sizi bekliyor.

Rotanız belli: Bu spor ülkemizde sadece İzmir-Efes’te yapılıyor.

Dalış-Antalya


Dalış, kısa bir eğitim ve uygun ekipmanla çoğu zaman keşif amaçlı yapılan bir ekstrem spordur. Serbest dalış ve tüplü (scuba) dalış olarak ikiye ayrılır. Özellikle yaz aylarında meraklıları artar. Göz kamaştıran masmavi sular adeta ruhunuzu ve bedeninizi iyileştirecek, aynı zamanda da Kaş’ın en güzel noktalarında kendinizi diplere bırakmanın keyfine doyamayacaksınız. Dalaman Havalimanı’ndan Kaş’a ulaşarak muhteşem denizinde benzersiz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Unutmayın; RentiCar, Türkiye’nin tüm büyük havalimanları ve şehir merkezlerinde olduğu gibi Dalaman Havalimanı’nda da araç kiralama ihtiyaçlarınıza kolayca çözüm sunuyor.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler