23.7 C
İstanbul
20 Haziran 2024
Renticar Araç Kiralama

Mezatlar Semtlere Güzellik Katıyor

KeşfetMezatlar Semtlere Güzellik Katıyor
Okuma Süresi: 2 dakika


Mezat’ın ruhunu ve nerelerde rastladığımızı anlatmadan önce mezat da neydi diyenler için bir tanımını yapmak isteriz. Mezat ya da açık artırma, taşınır ya da taşınmaz malların en yüksek fiyatı teklif eden kişiye satıldığı bir satış yöntemidir. Satıcı, mezat başlamadan önce mal için bir tavan fiyat saptayabilir ve artırmada fiyat belirlediği değere yükselmezse en yüksek artırmayı kabul etmez, malı satıştan çeker.

Yok mu arttıran?

İstanbul’un iki yakasında da mezat konusunda öne çıkan semtler vardır. Avrupa yakasında bir mezat deneyimi yaşamak istiyorsanız Balat, Anadolu yakasında böyle bir deneyim yaşamak istiyorsanız ise Üsküdar kenti size sıra dışı ve keyifli anlar sunmak için bekliyor.

 Balat, rengarenk evleriyle ve oldukça fazla yaşanmışlığı olan dar sokaklarıyla gidenlere adeta tarihsel bir dönem yaşatıyor. Balat’ta haftanın her günü mezat düzenleniyor. Özellikle eski eşyaların ruhu olduğuna inananlar, mezatlara sadece bir şeyler satın almak için değil, yaşanmışlıklara şahitlik etmek için de gidiyorlar. Balat’ta bulunan ‘Falan Filan’ mezat olgusunun en heyecanlı yaşandığı mekânlar arasında ön sırada yerini alır. Mezatlarda satışa sunulan her eşyanın taşıdığı bir hikâye ve duygu vardır. Ve buradan aldığınız herhangi bir şey sizin evinizin bir köşesinde kendi hikâyesi ile yaşamaya devam eder. Ayrıca mezatlara eşya satmaya giden ve bunu geçim kaynağına dönüştüren insanlar da vardır. Bunun yanı sıra herhangi bir şey almaktan ziyade bu ortamı merak edenlere de mezatların kapıları açıktır.

 Üsküdar ilinde gerçekleşen mezatların ön plana çıktığı format ise genel olarak; nadir kitaplar, ilk baskı ve imzalı kitaplar, Osmanlıca kitap, dergiler ve prestij kitaplardır. Cumartesi günü, 15:00 – 18:00 saatleri arasında yapılır. Burası, kitapseverlerin tanışıp kaynaştıkları samimi ve sıcak dostluklara mekânlık eder.

Mezatlar bir süre sonra aklınızı başından alıp sizlerde bağımlılık yapabilir. Bu sebeple son 15 yıldır mezatlarda sunuculuk yapan Onur Dikici şöyle bir öneride bulunuyor:

“Evinizi bir süre sonra neden aldığınızı sorgulayacağınız eşyalarla doldurmaktansa daima ihtiyacınız olan bir şeyi satın almalısınız. Eğer kendinizi büyük bir çekişme içinde bulursanız da gerektiği noktada durmayı bilmek gerek! “

Siz de mutlaka hayatınızda bir mezata gidin ve bir şey almasanız bile oradaki sıcak ortamı yaşayın.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler