18.3 C
İstanbul
23 Nisan 2024
Renticar Araç Kiralama

Oto Lastik Patlaması ve Tamiri Hakkında Her Şey

Otomotiv DünyasıOto Lastik Patlaması ve Tamiri Hakkında Her Şey
Okuma Süresi: 2 dakika


Günümüzde birçok kişinin günlük olarak kullanmayı tercih ettiği ulaşım aracı şüphesiz ki kişisel otomobillerimizdir. Arabanın lastikleri ise aracın en önemli parçalarından biridir. Lastiklerin ilk kullanımından sonra ömrü 4 ve 6 yıl arasıdır. Elbette ki bu kullanım şartlarına göre de değişebilir. Ancak gün geldi ve lastiğiniz bir anda patladı. O zaman ne yapmanız gerek? Hasar alan lastiğin tamiri mümkün olmakla birlikte hasar tamir edilmeyen noktalara da gelebilir. İşte lastik tamiri hakkında her şey…

Lastiğimin Patladığını Nasıl Anlayabilirim?

Ani ve ciddi hasarlar sonrasında lastik hızlı bir şekilde hava kaybeder ve bunu fark edebilirsiniz. Fakat küçük hasar durumlarında lastiğin hava kaybetme süresi de uzayacaktır. Bunu fark etmeniz zor olabilir. Lastiğin yanak kısmına bakarak hafif şişlik var mı diye kontrol etmeniz gerek. Lastik patlamasını ne kadar erken fark ederseniz arabanız için bu o kadar iyi olacaktır. Bu sebeple lastiğinizi düzenli kontrol etmeyi unutmayın.

Bunun dışında güncel teknolojide bazı araçlar lastikteki basıncın azalmasıyla birlikte lastiğinizin patladığını anlayabiliyor. Eğer kişisel aracınız bu teknolojiye uyumlu ise gösterge panelindeki işaretten lastiğinizin patlak olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Lastiğim Patladı, Ne Yapmalıyım?

Lastiğinizin patladığını fark ettiniz. Peki ne yapılmalı? Eğer hasar küçük boyuttaysa ve yakınlarınızda lastikçi varsa hemen arabayı götürebilirsiniz. Fakat yakınınızda lastikçi bulunmuyorsa? Öncelikle aracınızı sağa çekin. Eğer yedek lastiğiniz varsa lastiği değiştirebilirsiniz. Eğer yedek lastiğiniz de yok ise lastik tamircilerinden birini arayıp bulunduğunuz konuma çağırın.

Lastik Tamiri Nasıl Yapılır?

Genel olarak lastik tamircilerinin kullandığı iki çeşit yöntem vardır. Biri kısa vadede kullanım için uygundur, diğeri ise uzun vadede kullanım için uygundur.

Fitil Tekniği

Kısa vadede kullanım için uygun olan lastik tamiri yöntemidir. Bu teknikte lastik yerinden çıkartılmaz. Eğer arabanızın lastiğine sert bir cisim battıysa öncelikle sert cisim lastikten çıkarılır. Bir iğnenin ucuna fitil yerleştirilir ve lastiğin delik kısmına sokarak yapıştırılır. Dış kısımda kalan fazlalık ise kesilerek atılır. Bu çözüm genellikle geçici bir çözümdür ve çok tavsiye edilmez.

İçten Yama Tekniği

Uzun vadeli lastik tamiri için kullanılan teknik ise içten yama tekniğidir. Bu teknikte ise lastiğin yerinden komple sökülmesi gerekmektedir. Lastiğin iç kısmından törpü yapılarak uygun ve kuvvetli bir yapıştırıcı ile yama delik olan yere yapıştırılır. Yapıştırılan yama tamamen kuruduktan sonra uygun basınç değerleri ile lastik şişirilir ve yerine takılır.

Siz yeni keşiflere açılırken, RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler