20.4 C
İstanbul
23 Nisan 2024
Renticar Araç Kiralama

Mimar Sinan’la 1 Gün

KeşfetMimar Sinan’la 1 Gün
Okuma Süresi: 3 dakika

Medeniyetler tarihinin en ünlü ve en değerli mimarlarından biri olarak kabul edilen Mimar Sinan, devrinden yüzlerce yıl sonra bile tarihi İstanbul’un dört bir yanına serpiştirdiği birbirinden güzel eserlerle şehrin siluetinin önemli bir bölümünü teşkil ediyor.

Bir insan ömrüne sığması imkânsız gibi görülen onlarca eseri ardında bırakan Mimar Sinan’ın kayıtlara geçen eserleri şu şekildedir; 93 cami, 52 mescit, 56 medrese, 7 darül-kurra, 20 türbe, 17 imarethane, 3 darüşşifa (hastane), 5 su yolu, 8 köprü, 20 kervansaray, 36 saray, 8 mahzen ve 48 de hamam olmak üzere 410 eser yapmıştır.

Bunca eseri değil bir gün, belki bir yılda bile ziyaret etmek neredeyse imkânsız ancak aracınıza atlayıp, aşağıdaki dünyaca ünlü eserlerin hepsini aynı gün içinde ziyaret edebilirsiniz.

Süleymaniye Cami

Süleymaniye Cami

Mimar Sinan’ın 85 yaşında yapmasına rağmen “Kalfalık eserim” dediği Süleymaniye Cami Eminönü semtinde yer almaktadır. 53 metre yüksekliğe sahip caminin 4 minaresi bulunmaktadır. 4 minare bulunmasının sebebi, Kanuni Sultan Süleyman’ın İstanbul’un fethinden sonraki 4’üncü padişahı olduğunu simgelemek amaçlıdır. Kubbe kısmını ise yumurtanın yuvarlağını baz alarak yapmış ve akustiği ayarlamıştır.

Şemsi Ahmed Paşa Cami

Şemsi Ahmed Paşa Cami

1580 yılında inşa edilen cami, diğer camilere nazaran daha küçük bir yapıya sahiptir. Diğer bir adı “Kuşkonmaz Cami” olarak geçen bu cami, kuzey ve güney rüzgarlarının kesişim noktasında bulunduğu için kuşlar konmamaktadır. Bu olay nedeniyle de bu isim zamanla caminin gerçek adı kadar yayılmıştır dillerden dillere. Asimetrik bir avlu tasarlayan Mimar Sinan, giriş kapısında beyaz mermer, derslik kemerinde ise nadir bulunan kırmızı burgaz taşı kullanmıştır.

Mağlova Su Kemeri

Mağlova Su Kemeri

Dünya su mimarisinin başyapıtları arasında kabul edilen “Mağlova Su Kemeri”, 1554 ile 1562 yılları arasında inşa edilmiştir. 36 metre yüksekliği ve 257 metre uzunluğundaki kemer iki katlıdır. Kemerin alt katında 8 büyük, üst tarafında 8 küçük göz bulunmaktadır.

Haseki Sultan Külliyesi ve Cami

Haseki Sultan Külliyesi ve Cami

Hürrem Sultan adına yaptırılan külliyenin inşası 1539 yılında tamamlanmıştır. Külliye ve cami bitişik şekilde tasarlanan külliye, 1612 yılında tek kubbesine ek olarak yapılan bir kubbeyle birlikte çift kubbe olarak restore edilmiştir.

Mihrimah Sultan Cami

Mihrimah Sultan Cami

Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı olan Mihrimah Sultan’ın emriyle inşa edilen camiler, Ümraniye ve Edirnekapı’da bulunmaktadır. 1540 -1548 yıllarında Ümraniye’deki Mihrimah Sultan Cami tamamlanırken, 1562-1565 yılları arasında Edirnekapı’daki Mihrimah Sultan Cami tamamlanmıştır. Bir rivayete göre Mimar Sinan camilerin konumlarını özel olarak seçmiştir. Mihrimah Sultan’a olan aşkını belirtmek için doğum günü olan 21 Mart’ta Edirnekapı’daki caminin ardından güneş batarken Ümraniye’deki caminin ardından ay doğacak şekilde tasarlamıştır.

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler