31.8 C
İstanbul
24 Temmuz 2024
Renticar Araç Kiralama

Mimarinin Dehası: Mimar Sinan 

Hobi – LifestyleMimarinin Dehası: Mimar Sinan 
Okuma Süresi: 2 dakika


Aslında hepimizin ismini bir kez de olsa duyduğu, Türkiye’nin birçok sokağında izlerine rastladığımız Osmanlı mimarisinin “Koca Sinan”ı. Tüm dünyaya ün salmış, adeta bir mimari deha. Peki kim bu Osmanlı dönemine damga vurmuş mimar? İşte karşınızda mimarlık tarihinin mihenk taşı Mimar Sinan.

Hayatı

1490 yılında Kayseri’nin Ağırnas köyünde dünyaya gelen Mimar Sinan, 22 yaşında Yavuz Sultan Selim’in hükümdarlığı sırasında İstanbul’a geldiği dönemde sarayda yapı işlerinde görev almaya başladı. Daha sonrasında mimarlığa özenen Sinan, çağın ünlü mimarlarının yanında çalışma fırsatı edindi. Bu fırsatla dönemin han, çeşme, türbe gibi inşaatlarında çalıştı. İlerleyen zamanlarda katıldığı Moldovya seferinde Prut Nehri üzerine üç günde köprü kurdu ve o dönemin padişahı olan Kanuni Sultan Süleyman’ın takdirini kazanmayı başardı. Aynı sene baş mimarlığa yükseldi. Sonrasında katıldığı seferlerle Güney Avrupa’yı gören Sinan, birçok ünlü eser inceleme fırsatı buldu ve kendisi de Osmanlı mimarisine çok değerli eserler kazandırdı.

Bazı Eserleri

Nam-ı diğer Koca Sinan’ın bütün eserlerini anlatmak istesek bu epey uzun sürer. Çünkü kendisi 99 yıllık hayatı boyunca 81 cami, 51 mescit, 26 darülkurra, 17 imarethane, 55 medrese, 17 türbe, 3 hastane, 8 köprü, 36 saray, 20 kervansaray, 48 hamam ve 8 mahzen olmak üzere mimarlığa 375 eser kazandırmıştır. Bunların her birinde Sinan’ın mimari özelliklerini aslında görebiliyoruz. Güneşi ustalıkla eserlerinde kullanması da buna bir örnek.

Çıraklık Eseri: Şehzade Cami

Kendisinin çıraklık eseri olarak adlandırdığı İstanbul’un Fatih semtinde bulunmaktadır. İlk günkü görkemiyle hâlâ görenleri büyüleyen cami, 1543-1548 yılları arasında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Caminin hemen yanında da Şehzade Türbesi bulunur ve içi renkli çinilerle kaplıdır.

Kalfalık Eseri: Süleymaniye Cami

Yine İstanbul’un Fatih semtinde bulunan bu cami de Sinan’ın kalfalık eseri olarak tabir ettiği camidir. Klasik Osmanlı mimarisinin bütün özelliklerini göz önüne seren cami, Süleymaniye Külliyesi’nin bir parçası olarak inşa edilmiştir. Caminin 4 minaresi ve 10 şerefesi vardır ve bunlar önemli anlamlar taşır. Minarelerin sayısı Sultan Süleyman’ın İstanbul’un fethinden sonraki 4. padişahı olduğu anlamına gelir. Şerefe sayısı ise Sultan Süleyman’ın 10. padişah olduğu anlamına gelir.

Ustalık Eseri: Selimiye Cami

Edirne şehrimizde bulunan Selimiye Cami ise “ustalık eserim” diye adlandırdığı camidir. 2000 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne giren Selimiye Cami ve Külliyesi, 2011 yılında Dünya Mirası olarak tescillenmiştir. İçinde kullanılan İznik çinileri, mermerler ve hat işçilikleri caminin öne çıkan özelliklerindendir.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler