19.5 C
İstanbul
27 Mayıs 2024
Renticar Araç Kiralama

Sanat Sokaklarda Ruhlara Dokunuyor 

KeşfetSanat Sokaklarda Ruhlara Dokunuyor 
Okuma Süresi: < 1 dakika


Son zamanlarda ülkemizde de hayat bulmaya ve sokaktaki her türlü ruha dokunmaya başladı sokak sanatı (street art). İnsan varlığı ile etkileşime geçmenin en sade yollarından biri oldu. Çoğu ülkede bu sanatın icra edilmesi desteklenirken street art’ın aslında köklerinde isyan ve karşı çıkma var. Duvarlarda kimi zaman oldukça büyük fotoğraflara rastlarken kimi zaman da devasa resimlerin ve karikatürlerin yer aldığına şahitlik ediyoruz. Öte yandan “sanat” ifadesi kullanmak konusunda tedirgin yaklaşanlar olsa dahi bu sanata gönül verenlerin çalışmalarına dünyada önde gelen galerilerde denk gelmek artık mümkün. Kendilerine aileleri tarafından verilen isimleri kullanmaktan ziyade mahlas kullanarak ün salmayı tercih ediyorlar. Ayrıca anonim olarak da icra edilen işler de bir hayli fazla.

Birkaç farklı şekilde ele alınır:

Genellikle sprey boya, çıkartma, şablon, baskı ve poster tarzında yapılan duvara yazılan yazılar olarak karşımıza çıkar. Grafiti ismi verilmiş en sık rastlanan sokak sanatı çeşididir.

Boş bina cephelerine yapılan devasa resimlere ise mural ismi verilmiştir.

Bu sanat eserlerini Dünya’da bize tanıtan ve sevdiren bazı isimleri tanıyalım:

René Moncada

Tüm dünyanın tanıdığı René Moncada, ‘I AM THE BEST ARTIST’ yazısı ile öne çıkmıştır. Katkıları sayesinde ‘Mural’ artık sadece mahallelerde yapılan sanatın dışına çıkıp dünyanın ikonik sembolleri hâline dönüşmeye başlamıştır.

John Fekner

Sanatçı; Amerika Birleşik Devletleri, İsveç, Kanada, İngiltere ve Almanya’da kelimeler, semboller, tarihler ve simgelerden oluşan yüzlerce çevresel, sosyal, politik ve kavramsal eserler yaratmıştır.

Rustam Qbic

Sokak sanatına gönül vermiş ve bunu yaşamdan öte tutan sanatçı alanında uzmanlaşmıştır. Hem beklenen hem de beklenmedik yerlerde ortaya çıkan duvar resimleri, yalnızca metruk binaların yıkılan duvarlarını değil, apartman binalarını da güzelleştiriyor. Tataristan’dan gelen grafitti sanatçısı, “Mucize” adını verdiği eseriyle Moda Ağabey Sokak Emek Apartmanı’nın yan cephesini renklendirdi.

Türkiye’nin en çarpıcı murallarını görmek isteyenler Kadıköy, Yeldeğirmeni ve Moda sokaklarını arşınlayabilirler.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler