31.8 C
İstanbul
23 Temmuz 2024
Renticar Araç Kiralama

MPV (Multi-Purpose Vehicle) Nedir?

Otomotiv DünyasıMPV (Multi-Purpose Vehicle) Nedir?
Okuma Süresi: < 1 dakika

Uzun yıllardır ülkemizde pek de rağbet görmeyen ancak son yıllarda artan taleple birlikte her geçen gün yeni bir modelinin daha yollarda boy göstermeye başladığı, sıra dışı ve çok kullanışlı bir segmentten bahsedeceğiz: MPV.

Multi-Purpose Vehicle kelimelerinin kısaltması olan MPV, ülkemizde daha çok 7 koltuklu araç olarak anılıyor. 7 koltuklu araç tanımı, hâliyle kalabalık aileleri çağrıştırsa da farklı kullanım imkânları tanıyan uyarlanabilir iç yapıları sayesinde yalnızca kalabalık aileler değil, birçok farklı beklentide tüketici tarafından tercih ediliyor. MPV’lerin en avantajlı oldukları noktalardan biriyse uzun yolculuklar. Sedan ve hatchback araçlara kıyasla çok daha geniş bir iç hacme sahip, bagaj kapasitesiyle de özellikle uzun bir tatilde hayatınızı en çok kolaylaştıracak araçlardan biri olan MPV sınıfı, yavaş yavaş hayatımızda önemli bir yer kazanmaya başladı.

Her yönüyle MPV

SUV (Sport Utility Vehicle) modellerle benzer özellik gösteren MPV araçların en ayırt edici özelliği 7’ye kadar çıkarılabilen koltuk adedi. Bu araçların multi purpose yani çok amaçlı olarak adlandırılma sebebi: Hem şehir içi hem uzun yol kullanımına olanak tanıması ve hem binek aracı hem de hafif ticari araç gibi kullanmaya imkân tanıyan özellikleri. MPV’ler; aileler, uzun yol seyahatinden keyif alan kalabalık gruplar ve yüksek bagaj hacmine ihtiyaç duyan tüm kullanıcılar için ideal araçlar olarak öne çıkıyor.

Özellikle Avrupa piyasasında çok rağbet gören MPV’lerle ilk tanıştığımız örnekler, yıllar önce piyasaya çıkan Renault Scenic ve Opel Zafira modelleriyle oldu. Bu araçları bugün Ford, Citroen, Toyota, Peugeot gibi aktörler izliyor.

En Dikkat Çeken MPV Modelleri

Dünyada birçok markanın bu segmentte aracı olmasına rağmen ülkemizde hâlâ seçenekler oldukça kısıtlı. Mevcut modeller arasındaysa en dikkat çekenleri aşağıda inceleyebilirsiniz.

  • Dacia Lodgy (7K)
  • Renault Scenic
  • Ford Grand C-Max
  • Peugeot 5008
  • Citroen Grand C4 Picasso
  • Toyota Verso
  • Opel Zafira

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler