23.7 C
İstanbul
20 Haziran 2024
Renticar Araç Kiralama

Osmanlı’dan Günümüze İstanbul’un Tarihî Hamamları

KeşfetOsmanlı’dan Günümüze İstanbul’un Tarihî Hamamları
Okuma Süresi: 2 dakika

Hamam kültürü; tarihi Roma dönemine kadar uzanan, Osmanlı dönemindeyse altın çağını yaşayan, yalnızca temizlik değil, ruhen ve bedenen arınıp şifa bulma amacıyla da kullanılan, medeniyetimizin önemli ve dünyaca ünlü değerlerinden biri. Tazelenmek, gevşemek, her anlamda tertemiz bir şekilde güne devam etmek için tercih edebileceğiniz hamamlar, aynı zamanda keyifli bir aktivite ve deneyim.

Sizler için bu yazımızda, tarihi nesiller öncesine uzanan ve bugün hâlâ faaliyete devam eden, yaşayan tarihî hamamları inceledik. İstanbul’da kültür, tarih ve sağlık dolu bir rota çizmek ve hamamların zengin dünyasına yolculuk yapmak isterseniz bu yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Galatasaray Hamamı

İstanbul’un belki de en eski ve en uzun süre faaliyet gösteren hamamı olan Galatasaray Hamamı, 1481 yılında II. Bayezid tarafından inşa ettirilmiş ve o günden beri hamam olarak faaliyetine devam etmiştir. Hem kadın hem de erkekler için ayrı bölümleri olan ve Beyoğlu bölgesinde, Ağa Hamamı ile en çok ilgi gören hamam olan Galatasaray Hamamı, mutlaka görülmesi gereken yaşayan bir tarih.

Cağaloğlu Hamamı

Tüm hamamlarımız arasında belki de en ünlüsü olan Cağaloğlu Hamamı, şehrin görkemli hamamları arasında en “yeni” hamam olarak kabul ediliyor. 1. Mahmud döneminde inşa edilen hamam, emsallerine kıyasla çok daha modern bir mimariye sahip. Barok tarzının İstanbul’daki önemli temsilcilerinden olan Cağaloğlu Hamamı; geniş kubbesi, mermer havuzu, göz alıcı güzellikteki üç katlı fıskiyesiyle başlı başına görülmeye değer bir İstanbul ikonu aynı zamanda. O kadar ki Cağaloğlu Hamamı, New York Times’ın “Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 1000 Yer” listesinde de yer alıyor.

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

İstanbul’un en eski ve bir bakıma en talihsiz hamamlarından biri Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı. Osmanlı tarihinin ikonik karakterlerinden Hürrem Sultan tarafından, devrin büyük mimarı Mimar Sinan’a yaptırılan ve yapımı 1557 yılında noktalanan hamam, yüzlerce yıl boyunca depo ve zindan olarak işlevinden çok uzak bir biçimde kullanılmış. Nihayet bundan yaklaşık 70 sene önce tekrardan restore edilerek hamam olarak kullanılmaya devam etmiştir. Bugün hem geleneksel hem de modern ögeleri bir arada bulunduran, özellikle turistler tarafından en çok tercih edilen hamam olan Hürrem Sultan Hamamı, İstanbul seyahatinin önemli bir durağı olarak “yapılacaklar listelerinin” ilk sıralarında yer alıyor.

Çemberlitaş Hamamı

İstanbul’un tarihi hamamları dendiğinde akla ilk gelen eserlerden bir diğeri de Çemberlitaş Hamamı. Dünyaca ünlü mimari deha Mimar Sinan’ın imzasını taşıyan Çemberlitaş Hamamı, yalnızca bir hamam değil, yüzyıllardır yaşayan bir kültür mirası. Sade, zarif, göz alıcı güzelliği ve aynı zamanda birçok Hollywood filmine ev sahipliği yapması yönüyle de görülmeye değer bir eser.

Kılıç Ali Paşa Hamamı

Bir diğer Mimar Sinan imzalı hamam olan Kılıç Ali Paşa Hamamı, tarihî yarımadanın karşısında yer alan birkaç önemli hamamdan biri. Eşsiz kubbesiyle akıllarda yer eden bu hamam, Kılıç Ali Paşa tarafından dönemin leventlerine hizmet vermesi amacıyla inşa ettirilmiş. Ziyaretiniz esnasında hamamda geleneksel Osmanlı şerbeti içebilir ve hamamda yer alan hediyelik eşya dükkânından birçok geleneksel hamam ürününü satın alabilirsiniz.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler