19.7 C
İstanbul
27 Mayıs 2024
Renticar Araç Kiralama

Samsun’dan Sinop’a

Gezi – SeyahatSamsun’dan Sinop’a
Okuma Süresi: 3 dakika

Ülkeyi şehir şehir değil, bölge bölge değerlendirip her bölgeyi bütünüyle deneyimlemek, basit bir seyahati keyifli, dolu dolu ve unutulmaz bir tecrübeye çevirmenin en doğru yolu. “Oraya gitmişken” serimizde sizlere, birbirine komşu güzellikleri bir arada sunmayı ve “gitmişken görmek gerek” denen tüm güzellikleri sıralamayı amaçlıyoruz. İlk öneri olarak da kurtuluş mücadelemizin başlangıç noktası Samsun’u seçtik. “Oraya gitmişken” mutlaka görmeniz gerekenlere gelin hep birlikte göz atalım.

Kurtuluşun ilk adımı

Atatürk Anıtı

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları 3 gün süren deniz yolculuğunun ardından Samsun’a nihayet demir atabilmişlerdi. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basan Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nın fitilini bu şehirden ateşledi. Bugün Tütün İskelesi olarak adlandırılan bu nokta, Samsun’da mutlaka görülmesi gereken en önemli kültür miraslarımız arasında yer alıyor. İskeleye vardığınızda süs havuzlarının arasında geçerken sağlı-sollu yerleştirilmiş bölümlerde Atatürk’ün özlü sözlerini görebilir, balmumu heykel müzesini inceleyebilir, ardından rotanızı Atatürk Anıtı’na çevirebilirsiniz. Atatürk Anıtı, Cumhuriyet Meydanı’nın hemen yanı başında yer almaktadır. Bu anıt resmi olarak Atatürk ve arkadaşlarının Samsun’a ilk kez ayak bastıkları yer olarak kabul ediliyor ve Samsun’un en önemli kültürel değerleri arasında yer alıyor.

Sinop’a geçmeden…

Simit

Yola çıkmadan mutlaka Samsun simidini denemelisiniz. Ülkenin her bir yanında yöreye has özelliklerle birbirinden farklılaşan simitler arasında Samsun simidi aklınızda ve damağınızda uzun süre yer edecek kadar iddialı. Hafif ama çok leziz bir kahvaltı için tercih edebileceğiniz alternatifler arasında yer alan simit, hem doyurucu hem de lezzetli bir yerel tat olarak öne çıkıyor.

Önce Hamsilos’a sonra İnceburun’a!

Hamsilos’a sonra İnceburun’a

Sinop merkeze yaklaştıktan sonra merkeze yaklaşık 15 dakikalık mesafede olan Hamsilos Fiyordu’na mutlaka uğrayın. Hamsilos’un en büyük özelliği, Türkiye’nin tek fiyordu olması. Bu noktada eşsiz manzaranın ve huzurun tadını çıkardıysanız sıradaki rotamız İnceburun Feneri.

İnceburun Feneri, Sinop’un en meşhur noktalarından biri. 1863 yılında inşaa edilen bu fener, bembeyaz görüntüsüyle görenleri mest ediyor. Yalnızca fener değil, bu noktanın manzarası da bir o kadar zihinlerde yer edecek güzellikte. Eşsiz manzaranın keyfini uzun uzun çıkarmak isteyenler, Sinop seyahatlerinde mutlaka yakın lokasyonlardaki pansiyon ya da otellerde konaklamayı tercih ediyor. 

Yemek zamanı

Mantı

Sinop mantısının ünü ülke sınırlarını aşacak kadar büyük. Sinop’a gitmişken çok fazla duyulmayan, oldukça lezzetli bir yerel tat olan sırık kebabını da mutlaka denemelisiniz.

Son olarak:

“Ben Samsun’u ve Samsun Halkını gördüğüm zaman, memlekete ve millete ait bütün düşünce ve kararlarımın yerine getirilebileceğine dair bir defa daha kuvvetle inanmıştım. Samsunluların hâl ve durumlarında gördüğüm gözlerinden okuduğum vatanseverlik ve fedakarlık; ümit ve tasavvurlarımı olumlu bir inanca götürmeye yetmişti.” diyor Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Yalnızca bu sözler bile bu eşsiz güzellikleri yerinde deneyimlemek için yeterli. Eğer henüz planınızı yapmadıysanız, hemen bir araç kiralayıp, tavsiyelerimize kendi deneyimlerinizi eklediğiniz keyifli bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Samsun Sinop
Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler