19.7 C
İstanbul
27 Mayıs 2024
Renticar Araç Kiralama

Sıfır Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otomotiv DünyasıSıfır Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Okuma Süresi: < 1 dakika


Günümüzde birçok kişi ihtiyaçlarını karşılama doğrultusunda kendine ait bir araca sahip olmak istiyor. Fakat elimizdeki seçeneklerin çok fazla olmasından ötürü herkes kafa karışıklığı yaşıyor. Sıfır mı ikinci el mi, bütçe ne olmalı, teknolojik özellikleri neler ve bunun gibi birden fazla soru oluşuyor kafada. Peki sıfır araç satın alırken nelere dikkat etmeli?

1.İhtiyacınıza Uygun Hareket Edin

Araç satın almaya karar verdiğinizde öncelikle en önemli şey ihtiyaçlarınızı doğru belirlemek. Arabada en fazla kaç kişi olacak? Temel kriteriniz bütçe mi konfor mu? Teknolojik açıdan ne seviyede olması işinize yarar? Bu tarz sorulara cevap bulabildiğinizde ihtiyacınıza en uygun arabayı kolaylıkla seçebilirsiniz.

2.Araçları Karşılaştırın

Sıfır araç satın alırken yapmanız gereken bir diğer şey ise beğendiğiniz araçların karşılaştırmasını yapmak. Bunun için bir liste oluşturarak seçtiğiniz tüm araçların avantajlarını ve dezavantajlarını sıralayabilir ve birbirleri ile karşılaştırabilirsiniz. Bu şekilde listelemek kafa karışıklığınızı azaltacaktır.

3.Aracın Giderlerini Hesaplamak

Seçtiğiniz herhangi bir aracı satın almadan önce aracın size uzun vadede çıkaracağı masrafları mutlaka hesaplamak gerek. Bu giderleri listeleyebilir ve masraf hesabı yapabilirsiniz.

Örneğin:

  • Motorlu Taşıtlar Vergisi
  • Araç Bakım ve Onarım Ücretleri
  • Düzenli Bakım Masrafları
  • Trafik Sigortası
  • Yakıt Tüketimi
  • Muayene Ücretleri
  • Park Ücretleri
  • Araç Lastiği Değişim Ücretleri
  • Kasko
  • Köprü ve Otoyol Masrafları

Bu tür masrafları listelediğinizde aracın yıllık masraflarını hesaplayabilir ve 1 yıl içerisinde bütçenize ne gibi yansımaları olacağını öngörebilirsiniz.

4.Aracın Yakıt Türünü Belirlemek

Araç satın almada dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli şey ise kesinlikle yakıtın türü. Satın almak istediğiniz aracın yakıt türünü de hesaba katmak gerek. Seçmiş olduğunuz yakıt türü uzun vadede bütçenizi farklı şekilde etkileyecektir. Bunlar dışında da örneğin dizel araçlar benzinli araçlara göre yakıt tasarrufu açısından daha iyiyken, benzinli araçlar daha iyi sürüş performansı sunmaktadır. Bu noktada isteklerinizi iyi belirlemeniz gerek.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler