20.4 C
İstanbul
23 Nisan 2024
Renticar Araç Kiralama

Otomatik Vites Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otomotiv DünyasıOtomatik Vites Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Okuma Süresi: 2 dakika


Ne, bir de trafik mi?  Şimdi kim bilir arabanın sesini dinleyip onu boğmadan debriyaja kaç kez basıp vites değiştirmek zorunda kalacaksınız. Endişeye gerek yok, artık otomatik vitesli arabalar var. Asadur Sarafyan isimli mucitin en önemli icadı olan otomatik vitesli araçlar sayesinde yolculuklarımız çok daha konforlu hâle geldi.

Kimi sürücüler manuel araç kullanma sevdasından vazgeçemese de birçoğumuz için otomatik vites, özellikle trafiğin yoğun olduğu şehirlerde tam bir kurtarıcı.

RentiCar, geniş araç skalası ile müşterilerinin zevklerine hitap edecek her türlü araca sahip. Siz de renticar.com adresinden dilediğiniz aracı seçin, dilediğiniz aracı en uygun fiyata kiralayın.

 

Manuel Vitesten Otomatik Vitese Geçerken Dikkat!

  1. Vitesi boşa alma alışkanlığınızı bir kenara bırakma zamanı. Vitesi boşa (N) aldığınızda aracınız özellikle yokuşlarda hareket etmeye başlar. Otomatik şanzıman hareket hâlindeyken vites geçişlerinde zarar görebilir. Sürüş (D) konumunda beklemek güvenli olanıdır.
  1. Manuel araç kullanımına alışmış kişiler çoğu zaman refleks olarak iki ayağı kullanma ihtiyacı duyar. Bu durum otomatik araçlarda en tehlikeli davranışlardan biridir. Böyle bir durumda gaz ve frene aynı esnada basılmış olur ve aracın vites mekanizmasında hasar oluşur.
  1. Ve yine manuel vitesli araçlardan kalan alışkanlık; elinizi vitesin üzerinde tutmak. Bu davranış otomatik vitesli araç kullanımında önerilmez. Yolculuk sırasında elinizi vites üzerinde tutmanız durumunda vites raylarını itebilir ve bunun sonucunda vites sistemi üzerindeki parçalara zarar verebilir, dişlilerin kırılmasına sebep olabilirsiniz.
  1. Trafikte, petrol alırken ya da bir yerde bekleme hâlinde aracınızın uzun süreli (100 saniyeden fazla) hareket etmeyeceğini görüyorsanız vitesi park (P) hâline getirmeniz gerekmektedir. Aksi durumda şanzıman ısınır ve büyük olasılıkla hasarlar meydana gelir.

Aracınızı tanır, tüm bunlara da dikkat ederseniz aracınızın ömrünü uzatmış olur ve güvenle uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Güvenliğiniz ve konforunuz için RentiCar’ı seçin.

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler