19.5 C
İstanbul
27 Mayıs 2024
Renticar Araç Kiralama

Otoyol Hız Limiti Artıyor ve Yeni Dönem 1 Temmuz’da Başlıyor!

Otomotiv DünyasıOtoyol Hız Limiti Artıyor ve Yeni Dönem 1 Temmuz’da Başlıyor!
Okuma Süresi: < 1 dakika


Trafikteki tehlike denilince akla ilk gelen hız oluyor. Hız yapmak, sadece yapan kişinin değil, çevredeki tüm insanların hayatını tehlikeye atmak oluyor. Hızlı akan şehir hayatı ve sürekli bir yerlere yetişme telaşı sürücüleri trafikte hız yapmaya yönlendiriyor. İşte bu noktada devreye kurallar ve sınırlar giriyor. Trafik cezalarıyla bu durumda caydırıcı hâle getirilmeye ve özellikle şehirler arası yollarda hız oranı düşürülmeye çalışılıyor.

Mevcut Hız Sınırı Kaç?


Hız sınırları araçlara göre farklılık gösteriyor olsa da otomobiller için yerleşim yerlerinde saatte 50, bölünmüş yollarda 110, otoyollarda 120, şehirlerarası çift yönlü karayollarında 90 kilometre/saat olarak düzenlenmiş. Sürücülere bu limitlerin %10 üstünde olacak şekilde tolerans gösteriliyor.

Otoyolda Uygulanacak Yeni Hız Sınırları


Yeni düzenlemeyle 1 Temmuz’dan itibaren otoyol hız sınırı sürücüleri memnun edecek şekilde değişiyor. Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 1 Temmuz’dan itibaren otoyollarda hız sınırının artırılacağını duyurdu. 3 otoyolda azami hız sınırının 120 km’den 140 km’ye çıkacağını, ceza limitinin ise 154 km olacağını belirtti.

Süleyman Soylu açıklamasında: “İçişleri Bakanlığı’nın kanun çerçevesinde 1 Temmuz itibari ile çalışmalar hazırlıyoruz. Otobanlarda hızlar artırılacak. Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul İzmir Otoyolu ve Ankara- Niğde otoyolu bu seviyeleri kaldırabilecek durumda. Ama bu, 154 km hız yapsınlar demek değildir. Karayolları bazı yerlerde işaretleme yapacak.” şeklinde yeni düzenlemeden bahsetti.

Hız Sınırı Cezası Ne Kadar?


Bulunduğunuz yol için belirlenen hız sınırını aşmak, güvenli hızı ihlâl etmek olarak tanımlanıyor. Yol ve trafiğin durumuna göre yapılan ölçümler doğrultusunda ortalama hız belirleniyor. Güvenli seyahat, bu hız sınırlarına uymakla başlıyor.

Hız sınırını ihlâl eden sürücüler içinse cezalar şöyle: %10-30 aşma cezası: 428 TL. Daha ileri gittiyseniz eğer sınırı %30-50 aşma cezası: 888 TL. Hız limitini %50’den fazla aşmaksa ki bu çok tehlikeli, 1.825 TL’lik bir cezası bulunuyor.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler