20.4 C
İstanbul
23 Nisan 2024
Renticar Araç Kiralama

Pera Palas’ı Ziyaret Etmek İçin 5 Sebep

KeşfetPera Palas’ı Ziyaret Etmek İçin 5 Sebep
Okuma Süresi: 3 dakika

Belki çok kez önünden geçtiniz, belki de sadece ismini duydunuz. İstanbul’un en önemli tarihî yapılarından biri olan Pera Palas, 1892 yılında Beyoğlu Tepebaşı’nda kuruldu. 1895 yılında ise özel bir balo ile hizmete açıldı. Pera Palas Otel’in yapılma sebebi ise bir tren hikâyesiyle başlıyor. Paris’ten İstanbul’a hareket eden Şark Ekspresi’nde yüksek tabakadan bürokratlar, yazarlar ve zenginler yer alıyordu. İşte bu insanların konaklama ihtiyacını karşılamak için Pera Palas Otel’in yapılmasına karar verildi.

Bu yazımızda, yıllara meydan okuyan Pera Palas Otel’i ziyaret etmeniz için 5 sebebe yer verdik.

İlklerin Oteli: Pera Palas

Pera Palas Otel, tarihi boyunca İstanbul’daki pek çok ilke ev sahipliği yapmıştır. Şeker Ahmet Paşa’nın eserlerinin yer aldığı ilk resim sergisi Pera Palas Otel’de gerçekleşmiştir. İstanbul’daki ilk yılbaşı balosu da 1925 yılında yine Pera Palas Otel’de gerçekleşmiştir. Bu balo, Türkiye’de gerçekleştirilen ilk etkinlik olarak da tarihe geçmiştir. Ayrıca İstanbul’da Osmanlı sarayları dışında elektrik verilen, ilk elektrikli asansöre ve ilk akar sıcak suya sahip olan binaydı.

Mustafa Kemal Atatürk’ü defalarca ağırlamıştır.

Mustafa Kemal Atatürk, İstanbul’da geçirdiği vakitlerde Pera Palas Otel’de birçok kez konaklamıştır. Atatürk’ün konakladığı 101 numaralı oda, bugün bir müze oda hâline getirilmiştir. Atatürk, Pera Palas Otel’de ülke için önemli kararlar almış ve misafirlerini ağırlamıştır. Atatürk’ün odası, onun en sevdiği renkler olan gün doğumu rengi ve şafak pembesiyle yenilenmiştir.

Ünlü polisiye yazarı Agatha Christie de Pera Palas Otel’de birçok kez konaklamıştır.

Ünlü yazar, İstanbul seyahatlerinde pek çok kez burada konaklamıştır. Onun sürekli tercih ettiği 411 numaralı oda, bir süre sonra müze hâline getirilmiştir. Agatha Christie’nin Pera Palas Otel ile ilgili meşhur bir hikâyesi de bulunmaktadır. Ünlü yazar, 1926’da Pera Palas Otel’de konakladığı sırada 11 gün boyunca ortadan kaybolmuştu. Söylenenlere göre bu süreçte otelin o zamanki sahibinin evinde kalıyordu. Agatha Christie’nin ölümünden sonra ünlü bir medyum olan Tamara Rand, yazarın kaybolmasına dair detayların oteldeki odasında gizli olduğunu iddia etti. Bunun üzerine yapılan araştırmalar sonucunda yazarın odasında medyumun tarif ettiği yerde kayboluşunun sırrını çözecek bir anahtar bulundu. Ancak otel yönetimi ve bu hikâyeyi paylaşmak isteyen Warner Bros arasında yaşanan gelgitler sebebiyle sır çözülemedi.

İstanbul’un en görkemli yapılarından biri olan ve mimar Alexandre Vallaury tarafından tasarlanan otel, Haliç’in muhteşem manzarasını görüyor.
1892 yılında yapımına başlanan otelin mimarlığını Fransız Alexandre Vallaury üstlenmiştir. Avrupalıların konforlu bir şekilde konaklamaları için tasarlanmış otel, en lüks malzemelerle inşa edilmiştir. Hatta bugün bile otelde, o dönemde yapılan sıhhi tesisat bulunmaktadır.

Dünyaca ünlü birçok edebi eser Pera Palas Otel’de geçmektedir.
Mekân olarak Pera Palas Otel’in geçtiği edebi eserler şunlardır: Ernest Hemingway – The Snows of Kilimanjaro (Kilimanjero’nun Karları), Graham Greene –Travels With My Aunt (Teyzemle Geziler), Agatha Christie – Doğu Ekspresi’nde Cinayet. İstanbul’un bu ihtişamlı ve tarihî yapısına tanıklık etmek isterseniz otelin adresini ve ziyaret saatlerini aşağıya bıraktık.

📍Evliya Çelebi, Meşrutiyet Caddesi, Tepebaşı Cd., No:52 Beyoğlu/İstanbul
⏱️Atatürk Müze Odası her gün 11:00 – 12:00 ve 15:00 – 16:00 saatleri arasında tüm ziyaretçilere açıktır.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler