19.7 C
İstanbul
27 Mayıs 2024
Renticar Araç Kiralama

Sinema Tarihinde İz Bırakan Arabalar

Otomotiv DünyasıSinema Tarihinde İz Bırakan Arabalar
Okuma Süresi: 2 dakika

Bazen tek bir sahne, bazen bir mekân, bazense efsane bir oyunculuğun, filmlerin önüne geçtiğine şahit olmuşuzdur. Aynı durum bazen otomobiller için de geçerli olabiliyor. Milyonlarca dolarlık yapımları gölgede bırakacak güzellikte, sinema tarihinde iz bırakan, yayınlandığı günden itibaren ikonlaşan, senaryonun ve tüm aksiyonun unutulduğu noktada hâlâ hatırlanan o efsanevi arabalara gelin birlikte göz atalım.

1972 Ford Gran Torino / Gran Torino

Filmin başrolü her ne kadar efsanevi oyuncu Clint Eastwood olsa da filme adını verecek kadar ikonik bir araç olan Gran Torino, şüphesiz yakın sayılabilecek bir zamanda vizyona girmiş olmasına rağmen şimdiden sinema tarihinin en ikonik araçlarından biri olmaya aday.

Dodge Charger 1970 – Hızlı ve Öfkeli

Hızlı ve Öfkeli serisi boyunca gördüğümüz onlarca modifiyeli araç arasında biri var ki hem filmin hem de başrollerin önüne geçmeyi başaracak kadar karizmatik; Amerikan muscle araçlar arasında en ikoniği Dodge Charger’dan bahsediyoruz. Her şeyiyle gücü ve sürati temsil eden bu eşsiz tasarım, bugün hâlâ milyonların hayallerini süslüyor.

Aston Martin DB5 – James Bond

James Bond serisinin yıllardır değişmeyen markası Aston Martin’in belki de en göz alıcı tasarıma sahip üyesi hiç kuşkusuz Aston Martin DB5. O kadar ki milyarlarca dolar hasılatlı GTA V oyununda bile kendine yer buldu bu eşsiz araç. Hem de bir Bond aracı olarak, tüm silahları ve “eject” fonksiyonuyla.

DeLorean DMC-12 – Geleceğe Dönüş

Filmlerdeki ikonik arabalar dendiğinde gözlerde canlanan ilk imge kuşkusuz kült film Geleceğe Dönüş’ün efsane DeLorean’ı. Tüm dünyada gişe rekorları kıran ve bugün hâlâ milyonlarca hayranı olan filmin merkezinde yer alan DeLorean, fütüristik tasarımıyla bugün bile ilgi çekmeye devam ediyor.

1981 Mercedes W116– Sarı Mercedes


Bir ikonik araba da Türk sinemasından olsun dedik ve filmle aynı adı taşıyan “bal kız”ı listemize ekledik. Araç, özellikle 80’li ve 90’lı yıllarda ülkemizde bir arzu nesnesi olması, 1. kuşak gurbetçiler vasıtasıyla yollarımızda görme fırsatı bulduğumuz, Mercedes’inse en ikonik tasarımlarından biri olması sebebiyle listemizde yer bulmayı hak ediyor. Bizim listemiz böyle. Peki, senin eklemek istediğin hangi araçlar var? Bize Instagram sayfamızdan ulaş, sinemanın en ikonik araçları listemize sen de eklemeler yap.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler