31.8 C
İstanbul
23 Temmuz 2024
Renticar Araç Kiralama

Sahte Araç Kiralama Siteleri Tarafından Dolandırılmamak İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Otomotiv DünyasıSahte Araç Kiralama Siteleri Tarafından Dolandırılmamak İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?
Okuma Süresi: 2 dakika

Son yıllarda gündeme gelen birçok dolandırıcılık yöntemine, bir yenisi daha eklendi: Sahte araç kiralama siteleri. Kurumsal araç kiralama şirketlerinin web sitelerini kopyalayıp güvenilir bir ön yüz yaratarak, piyasa fiyatlarının altında kiralama bedelleri vadedip tüketicileri cezbeden bu yapılarla ilgili son dönemde birçok haber gündeme geldi. Birçok iyi niyetli kullanıcının mağdur olduğu bu dolandırıcılık yöntemine dair bilgileri ve bu dolandırıcıların tuzağına düşmemek adına dikkat etmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Sistem nasıl işliyor?

Güvenilir ve köklü araç kiralama şirketlerinin web sitelerini kopyalayan dolandırıcılar, cazip fiyatlar ve kampanyalarla tüketicilerin dikkatini çekiyor. Her şeyiyle fonksiyonel bir araç kiralama sitesi görünümüne sahip olan ve dijital reklamlarla trafik çeken bu siteler, özellikle kiralık araç bulmanın güçleştiği hareketli dönemlerde çok daha aktif olarak hizmet veriyor. Sürekli web adreslerini ve sitedeki telefon numaralarını değiştiren dolandırıcılar, böylelikle yakalanmadan çok uzun süre faaliyet gösterip yüzlerce tüketiciyi mağdur edebiliyor.

Sahte araç kiralama siteleri nasıl tespit edilir?

Peki, kullanıcılar bu sitelerin gerçek olup olmadıklarını anlamak ve dolandırıcıların tuzağına düşmemek için nelere dikkat etmeli? Bu konuda birkaç önemli detay, ciddi fark yaratıyor.

  • Öncelikle ziyaret ettiğiniz web sitesinin https uzantılı yani güvenli bir site olduğundan emin olun. Dahası, girmiş olduğunuz sitenin URL’ine (web adreslerine) mutlaka dikkat edin. Büyük araç kiralama şirketlerinin isimlerine benzeyen URL’ler kullanan dolandırıcılar, yine bu sitelerin tasarımlarını kopyalayarak güvenilir bir sayfa imajı çiziyorlar. Bu nedenle hangi bağlantıya tıkladığınıza ve ziyaret ettiğiniz sitenin hangisi olduğuna çok dikkat etmeniz gerekiyor.
  • Kredi kartıyla online ödeme gibi yasal ödeme yöntemlerini kullanamayacaklarından bu sitelerde kiralama aşamasında tüketiciyi belirli hesap numaralarına havale yapmaya yönlendiren bir yapı oluyor. Güvenilir bir online ödeme altyapısı olmayan hiçbir siteden araç kiralama işlemi gerçekleştirmemeniz, dolandırıcıların ağına düşmenizin önüne geçebilir.
  • Kurumsal araç kiralama şirketleri hem sizi hem de otomobilleri güvence altına alan sözleşmeler hazırlıyor. Bu sözleşmeler, kiralama hizmetinin bir parçası ve dahası olmazsa olmazı. Ziyaret ettiğiniz sitelerde muhakkak bu sözleşmeye göz atmanızı öneriyoruz.
  • Web sitesinde mutlaka iletişim sayfasını ziyaret edip sitede kurumsal bir çağrı merkezi numarası olup olmadığını kontrol edin. Dolandırıcılar, sabit bir numara yerin, genellikle cep telefonu numarası paylaştıklarından bu da yine sizin için önemli bir işaret olacaktır.
  • Kiralama işlemini gerçekleştirmeden kapora göndermek, kiralama bedelini bir şahıs hesabına havale yoluyla göndermek vb. işlemler yapmayın.
  • Kiralama yapacağınız şirketin ismini mutlaka arama motorlarında araştırın. Sosyal medya hesaplarını ziyaret edin ve bu hesapların ne zamandır aktif olduğunu kontrol edin.

Tüm bunlar, sizi dolandırıcıların mağduru olmaktan koruyacak basit tedbirler. En önemlisiyse araç kiralama konusunda RentiCar’dan şaşmayın ve en uygun fiyatlara, en fazla çeşitte araca, Türkiye’nin hemen her noktasında kolayca ulaşın.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler