20.4 C
İstanbul
23 Nisan 2024
Renticar Araç Kiralama

Sohbeti Enfes, Bahanesi Çok: Türk Kahvesi

Hobi – LifestyleSohbeti Enfes, Bahanesi Çok: Türk Kahvesi
Okuma Süresi: 2 dakika


Nice dostun buluşma sebebi, sohbetlerin vazgeçilmezi, en güzel anların eşlikçisi bol köpüklü, nefis, bir fincan Türk Kahvesi! Kendine has tadı, eşsiz kokusuyla önemli anların tanığı Türk kahvesi, kültürümüzün değişmez bir geleneği. Bu eşsiz gelenek UNESCO tarafından “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası” olarak kabul edildi.

Kokusuyla zamanda yolculuğa çıkaran ve günlük hayatımızın bir parçası olan Türk kahvesinin içmek için bahanesi çok! Kendisi küçücük bir fincana sığsa da hayatımızda etkisi büyük olan bu güzel içeceği bu yazımızda daha yakından tanıyoruz. 

1555 yılından itibaren tüketilen, ancak Türkiye’de kahve üretilmediğinden Türk kahvesinin literatüre geçmesi 2013 yılını buluyor. Aslında Türk kahvesinin literatürde yer bulabilmesinin sebebinin sebepleri biraz farklı, nedir mi bunlar? Kendine has pişirilme şekli, farklı sunumu ve temsil ettiği gelenekler. İnce çekilmiş kahvenin bakır cezvede ağır ağır pişirilmesi, yanında su ve lokum gibi ikramlarla sunulması onu tüm kahvelerden ayıran en önemli unsurlar. Bunların yanı sıra geçmişten günümüze kadar kız isteme törenleri başta olmak üzere önemli törenlere de eşlik etmesinden dolayı da kültürümüzde özel bir yeri var. 

Sıcacık sohbetlerin onur konuğu!

Güne başladığımız andan günün son saatlerine kadar tüm anlarımıza eşlik eden Türk kahvesinin uzun yollardan gelen bir hikâyesi var. Telvesiyle ikram edilen tek kahve olmasının yanı sıra, tadı ve kokusuyla da diğer kahvelerden ayrışmaktadır. Türk kahvesi, Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze kadar ulaşan en eski kahve pişirme yöntemidir. İsmini de pişirme yönteminden almıştır. Bu pişirme yöntemi sayesinde de özgün lezzetine ve aromasına kavuşur. Kahve tutkunları; küçük yudumlarla içilen köpüklü bir fincan Türk Kahvesini, yoğun gövdesi ve ağızdaki kalıcı aroması için tercih ederler.

Türk Kahvesi İçmenin Ritüelleri


Lezzetine doyum olmayan Türk kahvesini yakından tanırken ritüellerine de kısaca göz atalım. İşte Türk kahvesi içerken bilmeniz gerekenler.

1-Türk Kahvesi höpürdeterek içilir


İlk yudumdaki kahve köpüğü tadına varmak için höpürdeterek içilir.

2- Önce su sonra kahve


Kahvenin tadını ve aromasını daha iyi alabilmek için kahveden önce sudan bir yudum alırsanız pişman olmazsınız.

3- Türk kahvesi sunum fincanı


İyi pişmiş, köpüklü bir kahvenin porselen fincanda içilmesi önerilir. Bunun sebebi de kahvenin hızlı soğumasını geciktirmesidir.

Türk kahvesine dair yeterince bilgi aldıysak herkese afiyet olsun!

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler