19.5 C
İstanbul
27 Mayıs 2024
Renticar Araç Kiralama

Türkiye’deki Tarihî Otelleri Tanıyalım 

KeşfetTürkiye'deki Tarihî Otelleri Tanıyalım 
Okuma Süresi: 2 dakika


Türkiye’nin her bir yanında tarihe tanıklık etmiş birçok yapı, şimdilerde kapılarını yatılı misafirlerine açıyor. Evet onlar artık birer otel, geçmişte ise sabun fabrikası, hapishane ya da bir kervansaray olarak kullanılmışlar. Bazıları ise önemli isimlerin içinden geçtiği ve hikâyelerini arkasında bıraktıkları önemli mekânlardan. Bu yapılar neyse ki iyi korunmuş ve şimdiye değin gelebilmişler. Tarihsel zamanlar arası adeta bizlere yolculuk yaptırıyor gibiler. Şimdi biraz bu otellerin öne çıkanları ülkemizin hangi şehirlerinde onlara bakalım.

Büyük Londra Oteli, İstanbul

Günümüzde bir otel olarak kullanılan yapı 1891 yılında konut olarak inşa edilmiş. Dönemin İstanbul’unu Avrupa’ya anlatan önemli sanat, bilim ve diplomasi insanlarını ağırlayan muhteşem Haliç manzarasına sahip otel. Ön cephesi çok süslemeli ve gösterişli, yan cepheleri biraz daha sade olacak şekilde eklektik tarz ile inşa edilmiş otel, özellikle dönem film ve dizileri için vazgeçilmez mekânlardan biridir. Fatih Akın’ın Duvara Karşı, Yaşamın Kıyısında ve İstanbul Hatırası filmleri en önemli örneklerdir. Kalmasanız bile mutlaka girip bir dolaşın.

Pera Palace, İstanbul

Bu otel öncelikle Mustafa Kemal Atatürk’ü ağırlamış olmasından kaynaklı herkesin gönlünde özel bir yer tutar. Ayrıca çok önemli isimlere de kapılarını açmıştır. Bunlar; Ernest Hemingway, Agatha Christie, İngiltere Kralı VII. Edward ve Alfred Hitchcock’tur. Otel adeta kulağınıza bir hikâye anlatır gibidir. Adımınızı attığınız andan itibaren kendinizi zamanda yolculuk yapıyormuş gibi hissetmeniz kaçınılmazdır. İstanbul’un hem en tarihî otellerinden biri hem de Avrupa standartlarındaki ilk oteli olma özelliğini taşır. Gittiğinizde müzeye dönüştürülmüş 101 nolu odaya girip hayatınıza güzel anılar katabilirsiniz.

Kurşunluhan Hotel, Kastamonu

Kastamonu şehrinin merkezine 2 km uzaklıkta yer almaktadır. 600 yıllık tarihî Kurşunluhan’ın Avrupa’nın en eski oteli olarak tescillenmesi amaçlanıyor. Geçmişte kervanların konakladığı bir han olan Kurşunluhan, şimdilerde gidenleri kendine hayran bırakan bir otel. Yapının ruhuna uyacak şekilde odaları da ahşap ağırlıklı döşenmiş. Kastamonu’da kalabileceğiniz en keyifli otellerin başında gelir.

Ülkemizin her şehri birbirinden özel ve güzel yapılara sahiptir. RentiCar’a gelin, bir araç kiralayın ve görmediğiniz yerlere doğru yolculuğa başlayın. Keşfedeceğiniz daha çok yer var.

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler