23.7 C
İstanbul
20 Haziran 2024
Renticar Araç Kiralama

Türkiye’nin Antik Tiyatroları

KeşfetTürkiye’nin Antik Tiyatroları
Okuma Süresi: 2 dakika

Dünya tarihine iz bırakan hemen hemen tüm medeniyetin en önemli merkezlerine ev sahipliği yapan Türkiye’de, eşine az rastlanır güzellikte birçok antik kalıntı yer alıyor. Binlerce yıllık tarihe sahip şehirlerin ve kalıntıların arasında en göze çarpan eserler arasındaysa antik tiyatrolar geliyor. Dünyadaki en iyi birkaç örneğin de aralarında bulunduğu antik tiyatroları yakından incelediğimiz bu ilk yazımızı beğenilerinize sunuyoruz.

Priene Antik Tiyatrosu

Dünyanın en eski şehir planlamacılığı örneklerinden biri olarak kabul edilen Priene Antik Kenti, Aydın ili sınırlarında yer alıyor. 5.000 kişi kapasiteli Priene Antik Tiyatrosu, şehrin incisi sayılabilecek bir güzelliğe sahip. Geçmişi 2500 yıl öncesine uzanan antik tiyatro, günümüze kadar çok iyi şekilde korunarak gelen ender eserler arasında yer alıyor.

Aspendos Antik Tiyatrosu

İlk sırada yer vermesek de ilk akla gelen antik tiyatro tabii ki Aspendos. Büyüleyici güzellikteki Aspendos Antik Kenti’nin en görkemli yapısı olan Aspendos Antik Tiyatrosu, bugün bile eşine rastlanmayan devasa yapısıyla o yıllarda 15.000 kişiyi aynı anda ağırlayabilecek bir kapasiteye sahip. Roma İmparatorluğu döneminden bugüne ulaşan, en iyi muhafaza edilmiş birkaç eserden biri olarak kabul edilen Aspendos Antik Tiyatrosu, tüm dünyanın ilgisini çekmeye bugün de devam ediyor.

Pergamon Antik Tiyatrosu

Dünyanın en dik oditoryumuna sahip olma özelliği taşıyan Pergamon Antik Tiyatrosu, yalnızca büyüleyici mimarisi ile değil, eşsiz manzarasıyla da misafirlerini bambaşka bir atmosferin içine alıp adeta büyülüyor. İzmir bölgesinin tartışmasız en değerli kültürel miraslarından olan Pergamon Antik Tiyatrosu, mutlaka görülmesi gereken zenginliklerimiz arasında yer alıyor.

Hierapolis Antik Tiyatrosu

Denizli dendiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olan Pamukkale, aynı zamanda insanlık tarihinin de en eski kentlerinden birine komşu. Hierapolis Antik Kenti ve Antik Tiyatrosu, geçmişi 1800 yıl öncesine uzanan, coğrafyamızın en değerli kültür varlıklarından biri. 12 bin kişi kapasiteli bu tiyatro, bugün de binlerce insanı ziyaretçi olarak ağırlamaya devam ediyor.

Afrodisias Antik Tiyatrosu

Ara Güler’i hepimiz tanırız. Ülkemizin en değerli sanatçılarından ve dünyaca ünlü bir fotoğrafçı olan Ara Güler, aynı zamanda medeniyet tarihinde de eşine az rastlanır bir keşfe imza atmasıyla ünlü. İşte o keşif: Afrodisias. Aydın ili sınırlarında yer alan ve dünyanın en önemli antik kentlerinden biri olan Afrodisias, tesadüf eseri, kalıntılarına rastlayan Ara Güler’in çabalarıyla gün yüzüne çıkmış. Bu antik kentin en önemli eserlerinden biriyse görkemli ve büyüleyici güzellikteki Afrodisias Antik Tiyatrosu.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler