19.7 C
İstanbul
27 Mayıs 2024
Renticar Araç Kiralama

Türkiye’nin İlk Peynir Müzesi: Kars Peynir Müzesi

Gezi – SeyahatTürkiye’nin İlk Peynir Müzesi: Kars Peynir Müzesi
Okuma Süresi: < 1 dakika

Ülkemizin peynir çeşitleriyle popüler olan şehri Kars’ta, tarihî Süvari Tabyası’na kurulan peynir müzesi geçtiğimiz günlerde ziyarete açıldı. 1734 yılında şehri gelen saldırılara karşı korumak için inşa edilen Süvari Tabyası’nın restore edilerek müzeye dönüştürülmesi insanların ilgisini çekti ve Kars Peynir Müzesi gündeme oturdu.

Kars Valisi ve Belediye Başkanı Vekili Türker Öksüz’ün yönetimiyle ziyarete açılan peynir müzesinin içinde ahır bölümü, içi sütlerle dolu güğümler dışında yaylalardaki yaşam ve peynirin yapımıyla alakalı süreci anlatan bölümler de bulunuyor. Aynı zamanda içerisinde Süvari Tabyası’nın tarihine de yer verilen müzede gravyer yapım salonu, peynir salonu, video odası, temsilî Kars Garı, Kars bitki örtüsü, Ankara Gazi Garı, Kars evleri, şef bölümü ve atölye bölümleri de yer alıyor.

Bahsettiğimiz Kars Garı ve Ankara Gazi Garı müzede temsilî olarak oluşturuldu. Aynı günümüzdeki Doğu Ekspresi Treni gibi tren temsilî olarak Kars Garı ve Ankara Gazi Garı arasında seyrediyor.

Yerli ve yabancı turistlere peynir yapımının tanıtılması amacıyla da peynirin yapılış serüveni canlandırmalı olarak ziyaretçilere sunuluyor. Aynı zamanda tanıtım amacıyla da müzenin girişinde bir gravyer peyniri bulunuyor.

Türkiye’nin ilk peynir müzesi olma unvanına da sahip olan Kars Peynir Müzesi, şimdiden herkesin ilgisini çekmeyi başardı. Bu müze Kars’ın Boğatepe Köyü’nde bulunuyor. Müze sayesinde Boğatepe Köyü’nün de popülerliği artmış durumda. Boğatepe Köyü, şehir merkezine yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Siz de ben peynire bayılırım diyorsanız bu müzeyi ziyaret etmenizi mutlaka öneririz. Şehir dışından gelenler Kars Harakani Havalimanı’nda RentiCar araç kiralama seçeneklerini kullanarak Kars Peynir Müzesi’ne kolaylıkla ulaşabilirler. Eğer planladıysanız şimdiden iyi seyahatler ve iyi tadımlar dileriz!

RentiCar ile hayatın tadını yolda çıkar.

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler