23.7 C
İstanbul
20 Haziran 2024
Renticar Araç Kiralama

Yenilenen Moda İskelesi İstanbulluları Büyüledi!

KeşfetYenilenen Moda İskelesi İstanbulluları Büyüledi!
Okuma Süresi: < 1 dakika

İstanbul’un Kadıköy semtinin simgesi hâline gelen Tarihî Moda İskelesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı “150 Günde 150 Proje” projesi kapsamında yenilendi. İBB’nin Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı, İBB Miras ekipleri tarafından yürütülen restorasyon çalışmaları sonra erdi ve Tarihî Moda İskelesi yenilenen hâliyle tekrar hizmete açıldı. 9000 eser bulunduran kütüphanesinin yanı sıra açık hava çalışma alanları, terası ve kafesi bulunan Tarihî Moda İskelesi restorasyonu sosyal medyada büyük ses getirdi ve İstanbulluların beğenisini topladı.

Kadıköy’ün en eski ve simgesel yapısı olan Tarihî Moda İskelesi’nin restorasyonu uzun yıllardır devam ediyordu. 2015 yılında başlayan restorasyonda bazı durumların bu tarihî yapıya zarar verdiği tespit edildi ve TMMOB Mimarlar Odası ve Kadıköy Belediyesi Koruma, Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEP) taraflarından restorasyona itiraz edildi ve çalışmalar durduruldu. Uzunca bir süre kapalı kalmasının ardından Cumhuriyet öncesi ve sonrası Türkiye’ye çok önemli tarihî yapılar kazandıran Mimar Vedat Tek tarafından tasarlanan Tarihî Moda İskelesi’nin restorasyonu İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı tarafından tekrar başlatıldı. Tarihî Moda İskelesi’nin açılışı 19 Ağustos 2022 tarihinde İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da katıldığı törenle gerçekleştirildi. Açılışın ardından sosyal medyaların gündemlerinde ilk sıraya yerleşti.

Ekrem İmamoğlu ise açılış esnasında şu sözleri söyledi: “Göreve gelirken İstanbullulara atıl olan iskeleleri, atıl olan deniz yapılarını en doğru şekilde hayata geçireceğimizi ifade etmiştik. Deniz ulaşımı, İstanbul’un önemli bir meselesi. Az önce ben de Deniz Taksi ile geldim. Deniz ulaşımını %3,5 seviyelerinde devraldık, sadece Boğaz’da %25 arttırdık. 50 adet Deniz Taksi’nin 50’sini de kendi tersanemizde ürettik.”

Sonuç olarak İstanbul’un önemli kültürel mirasları arasında yer alan Tarihî Moda İskelesi, İstanbullularla yeniden bir araya geldi. Siz de boş bir vaktinizde Tarihî Moda İskelesi’ne uğrayarak kütüphanesini gezebilir veya kafesinde arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler