19.7 C
İstanbul
27 Mayıs 2024
Renticar Araç Kiralama

Bilecik Gezi Rotası

Gezi – SeyahatBilecik Gezi Rotası
Okuma Süresi: 2 dakika

İstanbul’a, Bursa’ya ve Ankara’ya neredeyse eşit mesafede olan bir şehir Bilecik. Adı bilinen ancak barındırdığı güzellikler konusunda neredeyse hepimizin bir parça “cahil” kaldığı saklı bir cevher aynı zamanda. Marmara Bölgesi’nin güneyinde, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi üç büyük imparatorluğun kesişim noktası olan Bilecik, doğal güzellikleri, mutfağı ve barındırdığı zengin kültürel mirasıyla hafta sonu ziyaret etmek için son derece ideal bir şehir.

Biraz sakinlik, biraz kültür, biraz da lezzet diyerek yola çıkmak üzere bu şirin kentimizin güzelliklerini sizler için sıraladık.

Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı

Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı

Yenipazar ile İnhisar arasında bulunan bu güzel kanyon, 2013 yılından itibaren tabiat parkı kategorisinde yer alıyor. Yaklaşık 3 kilometrelik alana yayılan tabiat parkının bazı noktalarında deniz seviyesinden yükseklik 500-600 metrelere kadar çıkıyor. Zengin canlı çeşitliliğinin olduğu parkta birbirinden güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

Adres: 11780 Karahasanlar, Yenipazar, Bilecik

Bozcaarmut Göleti

Bozcaarmut Göleti

Yalnızca bölgenin değil, ülkemizin de bakir kalmış ender güzelliklerinden biri BozcaarmutGöleti. Tertemiz havası, göl manzarası ve muhteşem doğasıyla insanı mest eden gölet, yaprak dökümü zamanında gölün üstünde biriken yapraklarla bir kartpostal karesini andıran güzellikler sunuyor.  Kamp yapmak isteyenlerin de uğrak noktası olan yere her mevsim rahatça gidebilirsiniz.

Adres: Pazaryeri İlçesi, Bozcaarmut Köyü, Bilecik

Metristepe Zafer Anıtı

Metristepe Zafer Anıtı

Bilecik’in Metristepe Köyü’ndeki bu anıt, İnönü Savaşları’nın zafer noktası olarak biliniyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Siz orada yalnız düşmanı değil, milletin makus talihini de yendiniz.” diyerek işaret ettiği yer olan Metristepe’de, yakın tarihimize ışık tutan bir açık hava müzesi yer alıyor.

Adres: 11300 Metristepe, Bozüyük, Bilecik

Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi

Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi

Osmanlı İmparatorluğu’nun küçük bir beylik olarak doğduğu ilk nokta olan Söğüt’te bulunan müze, Bilecik ilinin en çok ziyaret edilen noktaları arasında yer alıyor. Geleneksel Türk mimarisinesahip bina ahşap işçiliğinin en incelikli örneklerine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Bizans ve Osmanlı dönemine ait birçok değerli buluntu, yine bu müzede ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor

Bıldırcın Kebabı

Bıldırcın Kebabı

Bilecik’in en meşhur yemeklerinden biri olan Bıldırcın Kebabı, yalnızca Bilecik’te deneyimleyebileceğiniz eşsiz bir gastronomik değer. Tütsülenmiş bıldırcınların sarımsak, karabiber ve tuzla çeşnilendirerek servise hazır hâle getirildiği bu sıra dışı lezzet, adı Bilecik’le özdeşleşmiş en önemli yerel yemek olarak dikkat çekiyor.

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler