19.7 C
İstanbul
27 Mayıs 2024
Renticar Araç Kiralama

Eskişehir Gezi Rotası

Gezi – SeyahatEskişehir Gezi Rotası
Okuma Süresi: 2 dakika

Eskişehir her devrin popüler ve sevilen destinasyonlarından biri. Dünyanın en güvenli şehirlerden biri olarak anılan Eskişehir, aynı zamanda ülkemizin “öğrenci başkenti” olma özelliği taşıyor.

Birçok medeniyetin büyük izler bıraktığı Eskişehir, geçmişi Frigler’e kadar uzanan son derece köklü bir yerleşim yeri. Roma, Selçuklu, Büyük İskender ve Osmanlı’nın izlerini sürebileceğiniz şehir, Kurtuluş Savaşı’nın en kritik muharebe noktalarından birine de ev sahipliği yapıyor. Tarihin, kültürün ve sanatın iç içe geçtiği bu güzel şehri gelin yakından inceleyelim.

Balmumu Müzesi

Balmumu Müzesi

2013 senesinde Türkiye’nin ilk balmumu müzesi olarakhayata geçen müze, Odunpazarı’nda bulunuyor. Birçok yerli ve yabancı ünlünün balmumu heykelinin sergilendiği müzede, özellikle Atatürk ve ailesinin balmumundan yapılmış heykelleri oldukça ilgi çekiyor. Müzenin bazı odalarında fotoğraf çekmek yasak. Bu nedenle birçok güzelliğini yerinde görmeniz gerekiyor.

Odunpazarı

Odunpazarı

Şehrin eski yerleşim yerlerinden olan Odunpazarı, konak ve müzelerin de bulunduğu bir alanı kapsıyor. UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan Kurşunlu Cami ve Külliyesi de yine bu semtte yer alıyor.

Sazova Parkı

Sazova Parkı

Odunpazarı’nda bulunan park, başta çocuklu aileler olmak üzere hemen herkesin çokça rağbet ettiği önemli bir güzellik. Disneyland’dan esintilerin olduğu park, büyük bir arazinin üzerinde yer alıyor.

Adalar Bölgesi

Adalar Bölgesi Gondol

Porsuk çayının etrafına toplanmış birçok kafe ve restaurantın bulunduğu bölge, gençlerin en fazla tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Porsuk çayında gondol veya tekne turu, bölgenin turistik vaatleri arasında yer alıyor.

Frig Vadisi

Frig Vadisi

Bundan tam 3000 yıl önce Frigya medeniyetinin izlerini sürebileceğiniz Frig Vadisi, dünya kültür mirasları arasında önemli bir yere sahip. Doğanın ve tarihin büyüleyici güzelliğine tanıklık edeceğiniz vadi, Eskişehir – Kütahya – Afyon arasında yer alıyor. Araç ile gezi yapabileceğiniz gibi burada kamp kurup atlı turlara ve 400 kilometreye kadar uzanan trekking yolunda yürüyüşe katılma imkânınız bulunuyor.

Ne yenir?

Çiğ Börek

Çibörek, Eskişehir’in en güzel lezzetlerinin başında geliyor. Ek olarak Balaban köfte ve Tatar böreği de yine şehrin en sevilen lezzetler arasında yer alıyor. Yufkalı büryan ve kuzu sorpa da adı Eskişehir’le özdeşleşen ve mutlaka denemeniz gereken yerel lezzetlerden bazıları.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler