19.7 C
İstanbul
27 Mayıs 2024
Renticar Araç Kiralama

İstanbul’da Bir Maç Günü

Hobi – Lifestyleİstanbul’da Bir Maç Günü
Okuma Süresi: 2 dakika

Pandemi sonrası tekrar tribünlere kavuşmamızla birlikte İstanbul’da da bir süredir ara verilen güzel bir deneyim yeniden hayat bulmaya başladı: Maç günü ritüelleri.

Herkesin gönülden bağlı olduğu, onunla üzülüp onunla mutlu olduğu bir takım vardır. Sınıf ve ekonomik durum gözetmeksizin herkesi bir çatı altında toplayan futbol, ülkemizdeki açık ara en popüler spor dalı olarak biliniyor.

Kendinizi, bağlı olduğunuz takımınızın gün içinde bazen tribün bestelerini mırıldanırken bulursunuz. İçiniz kıpır kıpır eder. Hele ki maç gününün sabahına uyanıp maça gitme hayalini kurduğunuz andan itibaren tamamen tribün moduna girersiniz. Hatta iki elinizi yana açıp takımınızın bestesini evden çıkmadan mırıldanırsınız.

İstanbul’da üç büyüklerin yanı sıra birçok semt kulübü de yer alıyor. Hâl böyle olunca, dolu dolu bir maç günü yaşamak da şehrin kendine has deneyimlerinden biri hâline geliyor. İstanbullular bu deneyime hakim ancak üç büyük kulübü ziyaret eden onlarca Anadolu kulübü ve bu kulüplerin taraftarları için şehir kocaman bir bilinmezlik demek. Şehri bilenleri bir tarafa bırakarakşehrin misafirlerine özel olarak İstanbul’da maç günü neler yapılır, ne yenir, ne içilir dosyası hazırlama gereği duyduk.

Güne geceden başlanır

Güne geceden başlanır

Maça yalnız gitmek olmaz. Sıkı bir taraftar için arkadaş ortamıyla birlikte bir araç kiralayıp maça kadar beraber vakit geçirip statta omuz omuza şarkılar söylemek kadar zevkli çok az şey vardır. Maçtan bir akşam önce güzel bir kahvaltı mekânı bulunur ve rezervasyon yaptırılır. Önceden rezerve edilen yere sabah formalarınızı giyip gidebilir ve maç öncesi ilk 11 tercihlerinden genel takım şablonuna kadar çay eşliğinde keyifli bir sohbetin tadına varabilirsiniz.

Biraz alışveriş, biraz marş

Karaköy

Kahvaltı bitti ancak maça daha çok var. Sıra elde içecekler dudaklarda marşlarla, takımınızın semtinde sokaklarda dolaşma zamanı. Ardından mutlaka bir kulüp mağazası ziyareti, peşindense taraftarların buluşma noktalarından birine doğru besteler eşliğinde yürüyüş. Beşiktaş kartal heykeli, Kadıköy Yoğurtçu Parkı, Beyoğlu Nevizade üç büyük kulüp taraftarının en popüler maç öncesi mekânlarıdır.

Stat menüsü

Köfte Ekmek

Stadın etrafına yaklaştıkça burnunuza çok güzel kokular gelecek. Belki de en keyifli maç önü aktivitelerinden biridir köfte ekmek yemek! O köftenin tadını başka bir yerde bulmak çok mümkün değil. Köfteciye komşu kokoreç, sucuk-ekmek, tavuk-pilav da yine “stat restoranın” menüsünün vazgeçilmezleridir.

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler