31.8 C
İstanbul
23 Temmuz 2024
Renticar Araç Kiralama

Bursa’da Ne Yapılır?

Gezi – SeyahatBursa’da Ne Yapılır?
Okuma Süresi: 3 dakika

Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti, kültürel miraslarının yanı sıra doğal güzellikleriyle de ülkemizin incelerinden olan “Yeşil Bursa”.

İstanbul’dan hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenler ile uzak illerden uçakla gelip bu güzel şehri gezenler birleştiğinde, ülkemizin dört mevsim turist çeken sayılı şehirlerinden biri olarak öne çıkıyor Bursa. Böylesi bir büyükşehirde “kafa dinlemek” genelde zor olur ama konu Bursa olunca bunu da mümkün kılan birçok alternatif şehirde sizleri bekliyor.

Tarihe meydan okuyan yapılar

Ulu Cami

Gezinize, Hanlar Bölgesi’nden başlayabilirsiniz. 1492 yılından beri ayakta kalan bu han, yüzyıllar boyunca tekstilin kalbi olmuştur. Hanın içinde birçok yerel ürün satılırken avlusunda közde kahve yapan kafeler ve hediyelik eşya satan yerler bulunmaktadır. Buradaki işleriniz bittiyse Bursa’nın merkezinde bulunan yine tarihi bir yer olan Bursa Ulu Cami’yi ziyaret edebilirsiniz. 1400 yılında inşa edilen cami, ayaklı cami şemasının en eski yapıları arasında yer almaktadır. Ulu Cami’ye çok yakın bir yerde bulunan Kozahan’a da uğrayıp oranın havasını soluyabilirsiniz. Son olarak, dünyada benzerine çok az rastlanır nitelikteki “çarşılı” köprü Irgandı’yı da muhakkak ziyaret edip, gezinize bir “Floransa” havası katabilirsiniz.

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Ülkemizdeki ilk ve tek Anadolu Arabaları Müzesi Bursa’da bulunmaktadır. 2600 yıllık tekerlekten yola çıkılarak ülkenin her bir köşesinden toplanan; at ve öküz arabaları, kağnılar, eski top arabaları, ot ve odun arabaları, çarklılar, panyolar gibi araçlar sergilenirken Tofaş’ın ürettiği 8 araç da yer almaktadır. 17 bin metrekarelik yerde misafirlerini ağırlayan müze, Umurbey Mahallesi’ndeki eski bir ipek fabrikasında yer almaktadır.

Karnınız acıktıysa

İskender Döner

Bursa denince akla hemen İskender geliyor doğal olarak. Şehirle özdeşleşmiş bu eşsiz lezzetin birçok iddialı adresi var: Mavi Dükkan, Kebapçı İskender Konağı ve 1956 Bursa Kebapçısı, bu konuda tercih edebileceğiniz restoranların başında geliyor.

Cantık, yani bilinen adıyla dolgun kıymalı pide Bursa’nın gizli lezzetleri arasında yer alıyor. Şehrin köftesi ve pideleri mutlaka tadımlanması gereken lezzetlerden. Tatlı konusunda ise kestane şekeri başı çekiyor. Süt helvası, keşküllü Kemalpaşa tatlısı ve Bağdat hurması da diğer denenmesi gereken tatlılar arasında yer alıyor.

Cumalıkızık

Cumalıkızık

Adını, civar köylerinde cami olmadığı için çevredeki köylülerin cuma namazını kılmak içingeldiği bir köy olmasından aldığı rivayet edilen Cumalıkızık, geleneksel Türk mimarisinin en eşsiz örneklerine ev sahipliği yapıyor. Neredeyse tamamı ahşap olan rengarenk cepheleri, size kendinizi bir film setinde hissettirecek kadar sıra dışı güzellikte.

Köyün içinde ilerledikçe hediyelik eşya satan bir çok yer görebilirsiniz. Bunun dışında organik köy ürünleri satan tezgahlar da yine köyde sıkça rastlayabileceğiniz alış veriş noktaları arasında yer alıyor.  Köyde yer alan diğer güzelliklerse Cumalıkızık Camii ve Cumalıkızık Hamamı.

Biraz da mavi

Bursa Ulu Cami

Bursa yalnızca yeşiliyle değil, mavisiyle de ünlü bir şehir. Şehrin denizle buluştuğu en güzel noktaysa tabii ki Mudanya. Dönüş yolunuzda mutlaka uğramanızı tavsiye edeceğimiz ilçe, hem yaz hem de kış aylarında oldukça keyifli ve gözde bir lokasyon. Geleneksel mimariye sahip eski evleri, taş kaldırımlı sokakları ve eşsiz güzellikte deniziyle Mudanya, başlı başına tercih edilebilecek zenginlikte bir hafta sonu lokasyonu.

Şelaleler

Çataltepe Suuçtu Şelalesi

Bursa’daki şelalelerin her biri başlı başına bir doğa harikası. Kayın ağaçlarının arasından gürül gürül akan, vadilerden süzülen, yaylada çağıldayan şelaleleriyle Bursa, doğanın hem göze hem de kulağa hitap ettiği eşsiz lokasyonlardan biri. Özellikle Çataltepe Suuçtu Şelalesi, Saitabat Şelalesi, Alaçam Şelalesi ve Dokuzlar Şelalesi mutlaka görmeniz gereken şelalerin başında geliyor.

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler