23.7 C
İstanbul
20 Haziran 2024
Renticar Araç Kiralama

Yapmadan Dönme: Tokat

Gezi – SeyahatYapmadan Dönme: Tokat
Okuma Süresi: 3 dakika

Tokat, Türkiye’nin Orta Karadeniz Bölümü’nde yer alan küçük, şirin ve yeşile doyuran bir ili.

İlk çağlarda Togayıtlar’ca kurulduğuna inanılan şehir, yıllar içerisinde pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Üzerinde kurulan medeniyetlerin izlerini taşıyan bu küçük Anadolu şehri tarihi dokusunun yanında doğal güzellikleri ve yöresel tatlarıyla da ziyaretçilerine farklı deneyimler vadediyor.

Yolunuz Karadeniz’in bu güzel, mütevazı şehrine düşerse mutlaka görmeniz gereken yerleri sizler için derledik.

1- Ballıca Mağarası

Ballıca

Ballıca Mağarası, Tokat’ın 26 km. güney batısında yer alan Pazar ilçesinin Ballıca Köyü’nde yer almaktadır. Ballıca Mağarası’na ulaşan 8 km’lik yol, Kral Yolu’na bağlanan Selçuklu Dönemi’ne ait bir köprünün yanından geçmektedir. Ballıca Mağarası’nın ziyarete açık olan 8 salonu 680 m. uzunluğunda 95 m. yüksekliğindedir.

Ballıca Mağarası halen ziyarete açılmamış alanlarının olduğu bilinmektedir. 3.4 milyon yıl öncesine ait olduğu kabul edilen bu doğal güzellik, kültürel olarak da büyük bir önem arz etmektedir. Mağarada bulunan Soğan Sarkıtları uluslararası bir öneme sahiptir. Tüm güzelliklerinin yanı sıra mağaranın solunum yollarına iyi geldiği de düşünülmektedir. Siz de Tokat’a giderseniz mutlaka Ballıca Mağarası’nı gezmelisiniz.

Ballıca Mağarası adresi: Ballıca Köyü Yolu D:no 1, 60800 Ballıca/Pazar/Tokat

2- Ali Paşa Hamamı

Ali Paşa Hamam

Tokat denilince akla gelen en önemli yapılardan biri de kuşkusuz hamamlardır. Şehrin farklı noktalarında bulunan hamamlar, şehir halkının gündelik hayatında önemli bir yer tuttuğu gibi bayram, düğün gibi özel zamanlarda da sık sık ziyaret ettikleri, bu ziyaretlerin gelenekselleştiği yapılardır.

Siz de Tokat’a yolunuz düştüğünde 1572 yılında inşa edilen, yapılan tadilatlar ile günümüze kadar gelen Ali Paşa Hamamı’nda banyo keyfini yaşamalısınız.

Ali Paşa Hamamı adresi: Alipaşa, 60200 Tokat Merkez/Tokat

3- Yazmacılar Hanı Otel & Restoran

Yazmacılar

13 yüzyılda inşa edildiği düşünülen Han, 2010-2019 yılları arasında restore edilerek hizmete açılmıştır. İçerisinde butik bir otel ve restoran bulunan handa Tokat’a özgü geleneksel yemekleri tadabilir, şehrin tarihi dokusunu deneyimleyebilirsiniz.

Yazmacılar Hanı Otel & Restoran adresi: Kabe-i Mescid Mahallesi Halit Sokak No:3 Tokat/Merkez

4- Taşhan

Anadolu’nun en büyük şehir hanlarından biri olan Taşhan, 17 yüzyılda inşa edilmiş bir Osmanlı eseridir. Kuzey-güney konumunda, kesme taş ve tuğla ile dikdörtgen planlı, açık avlulu iki katlı bir yapıdır. Günümüzde 112 odalı yapının avlusu çay bahçesi, odaları ise Tokat’a özgü el sanatlarının, yöresel ürünlerin imal edildiği ve satıldığı dükkan ve atölyeler olarak kullanılmaktadır.

Şehrin merkezinde yer alan Taşhan’da küçük bir mola vererek dinlenebilir, kendinize ve sevdiklerinize Tokat hatırası yöresel ürünler alabilirsiniz.

Taşhan adresi: Kabe-i̇ Mescid, 60200 Tokat Merkez/Tokat

5- Zile Kalesi

Zile Kalesi

Ünlü Roma İmparatoru Jül Sezar’ın meşhur “Veni, Vidi, Vici” (Geldim, gördüm, yendim ) sözünü söylediği kale olan Zile Kalesi, Tokat’ı ziyaret ettiğinizde mutlaka görmeniz gereken yapılardan biridir.

Zile İlçesi’nin merkezinde bir höyük üzerinde bulunan Zile Kalesi, Roma ve Bizans dönemlerine ait mimari ögeler içermektedir. Siz de Tokat merkezden 74 km uzaklıkta bulunan Zile Kalesi’ni ziyaret ederek tarihi dokuyu hissedebilirsiniz.

Zile Kalesi adresi: Sakiler, Sakarya Cd. No:76, 60400 Zile/Tokat

6- Kaz Gölü

Tokat’a 39 km mesafede bulunan Kaz Golü, saksağan, ak leylek, kara leylek, alacabalıkçıl, angıt, kuyruksallayan, su tavuğu, söğüt serçesi, karatavuk, elmabaş, ördek ve kaz türleri, çulluk, serçe gibi 108 farklı kuş türünü yakından görme şansını yakalayabildiğiniz bir göldür.

Turhal’a 19 km, Pazar’a ise 9 km mesafede olan gölün çevresindeki yemyeşil sazlıklar arasında 2 gözlem kulesi yer alır ve birçok kuş gözlemleyicisi burayı tercih etmektedir. Siz de doğanın kalbine bir yolculuk yapmak isterseniz Kaz Gölü’nü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler