18.3 C
İstanbul
23 Nisan 2024
Renticar Araç Kiralama

Yeni Başlayanlar İçin Çin Mutfağı

GastroYeni Başlayanlar İçin Çin Mutfağı
Okuma Süresi: 2 dakika


Çin mutfağı, dünyanın en eski ve en zengin mutfaklarından biridir. Bu sayede dünya çapında tanınmış ve her coğrafyada kendine yer bulmuştur.

Çinlileri genel olarak böcek, kedi, yılan yiyor diye düşünürken çok sevilen makarnayı diğer bir ismiyle noodle’ı onların keşfettiğini biliyor muydunuz? Çin mutfağına olan ön yargıları bu yazıda kırıyoruz ve sizlere Çin yemek kültürünü yakından tanıtıyoruz.

Çin Yemek Kültürü


Ülke nüfusunun hafife alınmayacak seviyede olması bir şekilde mutfağının çeşitliliğine de yansımıştır. Bu mutfağın varoluşu ve ayakta kalma sürecine baktığımızda çok köklü bir tarihinin olduğunu görürüz. Çin mutfağında; Ying-Yang prensipleri uygulanır. Renk, koku, kıvam ve tat arasında bir denge ve kontrast yakalanır. Çin Mutfağı; Chuan, Hui, Yue, Su, Zhe, Xiang, Hu ve Lu yemekleri şeklinde sekiz bölgesel mutfaktan oluşur.

Sekiz Büyük Mutfaktan Kısa Kısa…

Shandong: Shandong bölgesi en eski bölgelerden birisidir. Bu bölgede yemekler kavurma yöntemi ile pişirilir. Ağırlıklı olarak deniz ürünleri kullanılır ve yemeklerde sadece sirke ve tuz ile tatlandırılır.

Sichuan ve Hunan: Sichuan bölgesi Çin’de en çok yemek servisi yapan mutfak türü olarak biliniyor. Bolca acı baharat içerikli yemeklerden oluşur.

Guangdong (Kanton), Zhejiang, Jiangsu: Yemeklerin doğal lezzetini korumaya verilen önem, bu mutfakların ayırt edici özelliğidir. Harika deniz ürünleri genellikle tatlı ve hafif tatlardan oluşur. Tavada kızartma ve buğulama uygulaması ön plandadır, ayrıca domuz eti ve ördek gibi etleri ile ünlüdür.

Anhui ve Fujian: Haşlama yöntemi çok sık kullanılır ve pişirme sıcaklığına önem verilir. Kavrulan sebzelerin tamamen yumuşamasına izin verilmez, dış kısmı kızarmış sebzelerin iç kısmı genellikle diri bırakılır.  Özellikle Hui mutfağında ağırlıklı olarak yabani otlar kullanılır.

Ve son olarak olmazsa olmaz yemek çubukları; çorbalar hariç tüm yemekler geleneksel olarak bu çubuklarla yenir. İlk başta zor gibi görünse de birkaç denemeden sonra çatal ve bıçağı unutturacak kadar zevkli bir yeme deneyimi sunar. Eğer Çin yemeklerini henüz denemediyseniz mutlaka bir şans vermenizi öneririz.

Siz yeni keşiflere açılırken RentiCar araç kiralama ihtiyaçlarınıza birbirinden farklı opsiyonlarıyla çözüm sunuyor. RentiCar’la Hayatın Tadı Yolda Çıkar!

Okumanızı Öneririz
En Son Yüklenenler